IPJ Brașov a făcut publice rezultatele analizelor din sânge și măsurile luate de autorități în privința bărbatului care a provocat accidentul de la Dridif și atrage atenția că de fiecare dată consumul de alcool, urmat de urcarea la volanul autovehiculului, nu este altceva decât o combinație extrem de periculoasă care se poate transforma într-o tragedie.
Conducătorul unui autovehicul, aflat sub influența alcoolului, a produs sâmbătă un accident rutier pe DN 1, în zona localității Dridif, soldat cu decesul unuia dintre pasagerii aflați în vehicul.
Conducătorul auto a fost testat inițial pentru determinarea alcoolemiei din organism, iar rezultatul afișat de aparatul etilotest a indicat o valoare de 1,72 mg/l alcool pur în aerul expirat.
„Determinarea ulterioară a alcoolemiei, cu o valoare extrem de ridicată, respectiv 4,36 g/l alcool pur în sânge, indică starea lipsita de coordonare în care se afla conducătorul auto la momentul producerii accidentului.
Conducătorul auto, alături de ceilalți pasageri, a suferit leziuni și a fost internat într-o unitate medicală. La externare însă, acesta a fost reținut de polițiști pentru o perioadă de 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă”, a transmis IPJ Brașov.
Miercuri, 17 septembrie, procurorul de caz l-a prezentat în fața judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Făgăraș, care a dispus măsura arestului la domiciliu a bărbatului cercetat.
„Reamintim participanților la trafic câteva dintre efectele negative ale alcoolului:
– încetinește reacțiile și afectează grav capacitatea de a conduce;
– fiecare decizie de a urca la volan sub influența alcoolului poate însemna un pas spre pierderea de vieți omenești;
Responsabilitatea la volan este singura cale de a preveni astfel de tragedii, de aceea nu alege să-ți transformi vehiculul într-o armă”, a mai transmis Inspectoratul.

























