Clarfon
Star FM - TOP Header
Clarfon - noiembrie
Acasă Sport Al 5-lea cel mai bun din judeţ la şah!

Al 5-lea cel mai bun din judeţ la şah!

Elevul făgărăşean Bogdan Gândac a obţinut menţiunea a II-a la faza judeţeană a Olimpiadei Sportului Şoclar, secţiunea şah.

Tânărul este elev al Liceului Dr. Ioan Şenchea şi a participat sâmbătă la competiţia care s-a desfăşurat la Colegiul Aprily Lajos din Braşov.

Au fost 10 licee participante, iar sistemul de desfăşurare a fost cel cu 5 manşe de 15 min. timp efectiv de joc/elev sau maxim 30 min/partidă.

Bogdan Gândac a obţinut 2 victorii din 5 jocuri disputate, în final clasându-se pe locul 5. ,,Acest loc ne onorează şi reprezintă o mare realizare pentru Liceul Şenchea. De altfel, este şi prima participare la faza judeţeană a acestei discipline”, a declarat prof. de sport Aurelian Curticăpean.

La doi pasi
Reno Depo
Victoria Federal IFN
Monumente funerare
UID Fagaras
Amanet King Onix
Florian Shaorma

sah 2

Locul I a fost adjudecat de cel care anul trecut a fost campion naţional, respectiv un elev de la Şaguna.

Profesorul Curticăpean spune că în Făgăraş acest sport se practică la Clubul Copiilor, iar în Braşov există 6 cluburi profesioniste.

(Cristina Cornilă)


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Monumente funerare
Florian Shaorma
Reno Depo
Amanet King Onix
Victoria Federal IFN
La doi pasi
UID Fagaras

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.