Star FM - TOP Header
Clarfon
Clarfon - noiembrie
Acasă Social Femeile Rezistenței

Femeile Rezistenței

Muzeul Valer Literat vă inivită astăzi la conferința „Femeile rezistenței – piloni ai luptei anticomuniste din Țara Făgărașului”.

De la ora 17:30, în Sala Tronului, cercetătoarea şi jurnalista făgărăşeancă Ioana Haşu împreună cu cercetătoarea Ioana Voicu Arnăuţoiu vor vorbi despre actorii tăcuţi ai rezistenţei din munţi: soţiile, mamele, surorile, sprijinitoarele partizanilor. Fără ele, istoria mişcării de rezistenţă ar fi avut alt parcurs.

Reno Depo
Victoria Federal IFN
Amanet King Onix
Florian Shaorma
Monumente funerare
La doi pasi
UID Fagaras

„E important să ne uităm puţin mai departe de bărbaţii din munţi, de partizani, de cei despre care suntem obişnuiţi să vorbim atunci când pomenim de rezistenţa din munţi; e important pentru că, pe lângă ei, au fost foarte mulţi care i-au sprijinit, iar femeile sunt o categorie importantă, despre care cunoaştem foarte puţine informaţii. Fără ele, istoria celor din munţi ar fi fost cu totul alta”, a declarat Ioana Haşu pentru Radio Star Făgăraş.


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Victoria Federal IFN
Florian Shaorma
Amanet King Onix
La doi pasi
Reno Depo
Monumente funerare
UID Fagaras

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.