Clarfon - oferta februarie 2026
Clarfon - testare februarie 2026
Star FM - TOP Header
Acasă Social Se deschide Cetatea Rupea

Se deschide Cetatea Rupea

Cetatea Rupea, construitǎ şi extinsǎ în secolele XIV – XVII ca refugiu pentru satele din împrejurimi, a fost reabilitată în urma unei investiţii de aproximativ 25 de milioane de lei şi va putea fi vizitată începând din 15 iunie.

Potrivit primarului localităţii Rupea, Flavius Dumitrescu, cetatea va fi înscrisă în circuitul turistic după ce timp de doi ani a fost reabilitată cu fonduri europene şi cofinanţare locală.

Cetatea a fost închisă zeci de ani.

UID Fagaras
Florian Shaorma
Rahe Invest
Amanet King Onix
Monumente funerare
Victoria Federal IFN
Competente digitale
La doi pasi
Mobila SH
Reno Depo

Primăria Rupea şi Consiliul Judeţean Braşov au contribuit cu circa 6 milioane lei, iar restul de până la 25 de milioane lei sunt fonduri europene.

Lucrările au constat în reabilitarea completă a cetăţii, construirea căilor de acces şi a instalaţiilor de apă, electricitate şi a iluminatului public şi ambiental.


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Competente digitale
Mobila SH
La doi pasi
Florian Shaorma
Amanet King Onix
Monumente funerare
UID Fagaras
Rahe Invest
Reno Depo
Victoria Federal IFN

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.