Clarfon
Star FM - TOP Header
Acasă Social Lapoviță și ninsoare în Săptămâna Mare

Lapoviță și ninsoare în Săptămâna Mare

foto: dottotv.ro

O masă de aer polar care intră dinspre nord-est va răci accentuat vremea începând de marți, aducând precipitații mixte pe arii extinse, vânt de peste 100 km/h la munte și temperaturi sub normalul perioadei pe tot parcursul săptămânii.

Vremea se schimbă dramatic față de luni, când maximele ating 20–25 de grade în unele zone ale țării. Începând de marți, România intră sub influența unei mase de aer polar, care va genera lapoviță și ninsoare nu doar în zona montană și în Moldova, ci și în regiuni mai sudice, inclusiv în apropierea Capitalei, chiar în cursul nopții de marți spre miercuri.

„Am putea vedea astfel de fenomene chiar și mâine noapte în zona Capitalei sau în apropiere de București”, a declarat Florinela Georgescu, directorul de prognoze al Administrației Naționale de Meteorologie, într-o intervenție la Digi24.

Vineri, ziua cea mai rece

Cea mai dificilă zi a Săptămânii Mari va fi vinerea, când precipitațiile mixte (lapoviță și ninsoare) sunt așteptate pe suprafețe largi din țară. Deși fenomenele nu sunt de natură să producă pagube însemnate, răcirea este una accentuată și se va resimți pe întreg teritoriul național.

Monumente funerare
Demgy - reglor, muncitor necalificat
Reno Depo
Amanet King Onix
Body Spa
Florian Shaorma
Victoria Federal IFN
Mobila SH

Cantitățile de precipitații vor fi relativ reduse în prima parte a săptămânii, de până la 5 litri pe metru pătrat, însă la altitudini mai mari stratul de zăpadă proaspătă ar putea atinge 10–15 centimetri până spre finalul săptămânii.

Pe tot parcursul săptămânii, zona montană va fi afectată de vânt puternic, cu viteze ce vor depăși 100 km/h. Turiștii și cei care plănuiesc activități în munți sunt avertizați să țină cont de condițiile meteorologice extreme.

Spre sfârșitul săptămânii, o masă de aer mai cald dinspre Mediterana va începe să pătrundă în țară, modificând tipul precipitațiilor. Sâmbătă și duminică, de Paște, probabilitatea de ploi lichide crește semnificativ, însă temperaturile vor rămâne în continuare sub valorile normale ale acestei perioade din an.


Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Amanet King Onix
Reno Depo
Body Spa
Florian Shaorma
Mobila SH
Monumente funerare
Demgy - reglor, muncitor necalificat
Victoria Federal IFN

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.