Carpaţi Berivoi, calificată la Cupa României

S-au programat meciurile pentru sferturile de finală în Cupa României, zona Braşovului. Singura echipă din zona Făgăraşului calificată pentru a disputa această etapă de Cupă este Carpaţi Berivoi.

Antrenorul Dănuţ Brătescu spunea în urma meciurilor din optimi din luna martie că era previzibil să ajungă până la această fază a campionatului, deşi nu era un obiectiv precis al echipei. Cu toate acestea, calificarea în sferturile de finală se datorează şi faptului că în urma tragerii la sorţi pentru optimi berivenii au picat cu Oraşul Victoria, iar meciul s-a terminat net în favoarea lor, scor final 3-0. Meciul din sferturi este departe de a fi unul uşor pentru Carpaţi Berivoi.

Echipa făgărăşeană va juca în deplasare la Înfrăţirea Agromec Hărman, echipă aflată pe locul doi în clasamentul Ligii a IV-a. Palmaresul celor din Hărman şi punctele acumulate în campionat fac din meciul de Cupă unul extrem de dificil pentru beriveni, dar şi extrem de interesant. Partida se va disputa la Hărman, miercuri, 21 mai, de la ora 17.00.