Star FM - TOP Header
Clarfon - noiembrie
Clarfon
Acasă Social Cimitirele s-au luminat
,

Cimitirele s-au luminat

Mii de lumânări şi candele au fost aprinse aseară în cimitirele din Făgăraş dar şi din toate satele din zonă.

Prima zi din Brumar, cunoscută drept Ziua Morţilor, a luminat mormintele celor trecuţi la cele veşnice.

Florian Shaorma
Reno Depo
Stand-up Diplomacy Tour
Monumente funerare
Victoria Federal IFN
Amanet King Onix
La doi pasi
UID Fagaras

Rude sau prieteni au curăţat şi înfrumuseţat cu flori şi coroniţe locurile de veci în ultimele zile, iar aseară au aprins lumânări şi s-au rugat pentru sufletele morţilor.

Potrivit credinţei populare, luminile lumânărilor aprinse la cimitir ajută sufletele rătăcitoare să regăsească drumul spre odihna veşnică. De asemenea, se spune că, de Ziua Morţilor, porţile Tărâmului de Dincolo se deschid iar morţii vin să-i viziteze pe cei vii.


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

La doi pasi
Amanet King Onix
UID Fagaras
Florian Shaorma
Reno Depo
Stand-up Diplomacy Tour
Victoria Federal IFN
Monumente funerare

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.