CSM Făgăraş a luat din nou bătaie

Etapa a 16-a a Ligii Naționale de handbal, desfășurată miercuri 14 decembrie 2016, a adus un nou eșec pentru CSM Făgăraș, care a pierdut la limită pe teren propriu, în fața echipei AHC Dunărea Călărași.

Interul stâng al făgărășenilor, Marian Filip, a fost în formă maximă, reușind un joc bun și 11 goluri înscrise. Din păcate, însă, nu toate posturile echipei noastre au funcționat la capacitate. Pe flancul drept, făgărășenii au reușit doar de două ori să străpungă apărarea oaspeților.

Echipa din Călărași a început hotărât partida și a înscris primele goluri. Filip egalează în două rânduri, (4-4) în min. 15 și (5-5) în min. 16, aruncând mingea în vinclul porții adverse. Au urmat momente de derută în apărarea gazdelor, permițând echipei oaspete să se desprindă pe tabela de marcaj. La pauză, scorul era 9-13 și anunța din nou un eșec iminent.

CSM Făgăraș - AHC Dunărea Călăraşi_01

Cea de-a doua repriză s-a desfășurat în același registru. Oaspeții au condus mereu cu 3 sau 4 goluri. În min. 38, tabela arăta cea mai mare diferență (13-18). Cu un sfert de oră înainte de final, partida începe să se echilibreze, moment în care în tabăra Călărașiului apar mai multe eliminări și un cartonaș roșu.

În min 51, la scorul de 17-20, pe fondul unor bâlbâieli repetate în atac, antrenorul Făgărașului cere time-out.

În ultimele 8 minute, jocul se precipită. Oaspeții rămân în 4 jucători de câmp, dar Făgărașul nu reușește să profite de slăbiciunea adversarului. Totuși, Szopka apără o aruncare de la 7 m iar Filip introduce din nou mingea în vinclu, trezind încrederea în tribune.

La scorul de 21-22, în min. 58, Filip aruncă în bară de la 7 m și ratează șansa de egalare. În schimb, marchează Călărașiul din 7 m.

Isoplus Special - Pasti
Agromar
Brutaria Dragus
Moveos

În ultimele secunde, Filip pecetluiește scorul final. CSM Făgăraș-Dunărea Călărași, 22-23.

Marcatori: Filip-11, Frățilă-4, Alisie-2, Mateoniu-2, Apolzan-2, Turcu-1, Arsene-1.

Entuziasmul microbiștilor care umpleau tribunele până la refuz în primele etape, după calificarea în Liga Națională, pare să se fi atenuat. La 16 săptămâni de la performanța istorică, pe 14 decembrie, la meciul cu Călărașiul erau încă multe scaune libere, în Sala Colegiului Radu Negru.