CSM Făgăraș a reușit un meci bun, dar a pierdut dramatic

Handbaliștii din Făgăraș au înregistrat al patrulea eșec consecutiv în Liga Națională a României, după ce duminică, 18 septembrie, au pierdut acasă meciul cu echipa HC Vaslui.

Făgărășenii au început fulminant partida și au condus mereu în primele 30 de minute, reușind să câștige prima repriză.

CSM Fagaras - HC Vaslui

În min. 6, scorul era 3-0 pentru CSM Făgăraș, moment în care  Vasluiul a cerut time-out. Portarul făgărășean Szopka apără mai multe aruncari, astfel că moldovenii reușesc să introducă mingea în poartă pentru prima dată abia în minutul 8. Pasere marchează de două ori și aduce scorul la 7-2 în min.14. Paradele lui Szopka, agresivitatea în apărare a lui Dedu și Mateoniu dar și golul lui Arsene din min. 21, care aduce scorul la 8-3, îl determină pe antrenorul oaspeților să ceară din nou time-out. Vasluienii par în degringoladă, însă se apără avansat şi încep să pună în dificultate construcția făgărășenilor.

La pauză, scorul de 10-8 dădea speranțe pentru o primă victorie din acest sezon.

Primaria Soars - Pasti 2024
Sezar Forest - soferi profesionisti
Agromar
Florian Shaorma - Pasti
Proaspat Alb

IMG-20160919-WA0007

Cea de a doua repriză găsește echipa din Vaslui mai motivată și mai bine așezată în teren. Elevii lui Dumitru Opriș sunt loviți de ghinion și pierd controlul partidei. Arsene este faultat violent la linia de 9 metri și este nevoit să părăsească terenul accidentat. În min. 37, arbitrul lasă Făgărașul în doar patru jucători de camp, după ce îi elimină din teren pe Frățilă și pe Blaga. În aceste condiții, în min. 40, HC Vaslui egalează:12-12. De acolo, partida a curs în favoarea moldovenilor. Suspansul s-a păstrat până la final, dar oaspeții au lovit decisiv, marcând ultimele două goluri ale disputei.

Pentru CSM Făgăraș au marcat Frățilă (4), Pasere (3), Arsene (3), Filip (2), Mateoniu (2), Apolzan (2), Dedu (1), Alisie (1).

După această înfrângere, 18-22, CSM Făgăraș rămâne pe ultima poziție în clasament și are în față o deplasare de foc, la liderul campionatului, Dinamo. Meciul se va desfășura sâmbătă, 24 septembrie, la București.