CSM Făgăraş – CSM Bucureşti 16-26 (5-13)

Meciul etapei a X-a a Ligii Naționale de Handbal, desfășurat miercuri, 26 octombrie 2016, la Făgăraș, a fost un bun prilej pentru echipa CSM București de a se întoarce în capitală cu maximum de puncte posibile, în urma unui joc desfășurat fără prea multe emoții.

În prima repriză, făgărășenii au jucat destul de timorat în atac, reușind o performanță deloc de invidiat, de a marca doar 5 goluri în 30 de minute. La pauză, scorul arăta 5-13 pentru echipa oaspete.

87EB09BA-03B7-425C-9831-50D958C86C5E

În partea a doua jocului, Filip și Mateoniu intră mai hotărâți în teren și aduc scorul la 9-15.

Urmărit parcă de ghinion, Pasere se accidentează în min. 45, la fel ca în ultimele partide jucate acasă.

Moveos

Meciul se rupe definitiv și oaspeții ajung la o diferență de 9 goluri, scor 11-20. În min. 55, tabela arăta 12-22, iar cu 3 minute înainte de final, 14-26.

Scorul final de 16-26 demonstrează diferențele mari dintre cele două echipe și zugrăvește tabloul general al prestației echipei noastre care a avut numeroase greșeli, aruncări în afara spațiului porții și o lipsă de omogenitate a jucătorilor, mai cu seamă în flancul drept.

După o ”gură de oxigen” de numai o săptămână, în urma victoriei de acasă cu Satu Mare, CSM Făgăraș revine pe ultima poziție în clasament și se pregătește să facă deplasarea la Timișoara.

Etapa viitoare se va desfășura abia pe 12 noiembrie.

Urmează o scurtă pauză, de două săptămâni, deoarece echipa națională de handbal a României va susține două jocuri oficiale. România va întâlni echipa Belarus, în deplasare, precum și naționala Poloniei, la Cluj-Napoca (7 noiembrie). Meciurile contează pentru calificarea la Campionatul European din 2018, din Croația.