CSM Făgăraș – CSU Suceava 25-28 (12-11)

Handbaliștii făgărășeni au început cu încredere partida de pe teren propriu împotriva echipei CSU Suceava, disputată sâmbătă, 3 decembrie 2016. Atât jucătorii, cât și publicul au sperat într-o victorie care să desprindă Făgărașul de subsolul clasamentului.

Dacă în urmă cu o etapă conducerea clubului a decis înlocuirea antrenorului Opriș, în vederea revigorării echipei, meciul cu sucevenii a însemnat un alt debut. În tabăra făgărășenilor a ajuns un nou coordonator de joc. E vorba de Emilian Turcu, transferat de la Reșița.

Moldovenii au început bine meciul de la Făgăraș și au condus cu 3-0, în min. 6, apoi cu 6-2, în min. 12.

A urmat o triplă reușită a făgărășeanului Filip, care a egalat scorul în min. 17. Din acel moment s-a jucat echilibrat, făgărășenii reușind să încheie prima repriză în avantaj (12-11).

În partea a doua a jocului, echilibrul s-a menținut în teren și pe tabela de marcaj. În min 41, scorul era din nou egal (17-17). La fel și în min. 47, când tabela arăta 19-19.

Făgărășenii au avut meciul în mână, însă nu au reușit să se desprindă. Cu 10 minute înainte de fluierul final, sucevenii aveau un gol avans (20-21). Ei au menținut diferența firavă de un gol, până în min. 59, iar în ultimele secunde s-au desprins de echipa gazdă, la trei goluri diferență.

Monumente funerare

Înfrângere amară pentru făgărășeni, în ciuda evoluției de senzație a interului stâng, Marian Filip, a jocului bun a lui Eugen Frățilă și a evoluției constant remarcabile a portarului Szopka, cel care a ajutat echipa în situații dificile. Totuși, jocul haotic în atac și imprudent în apărare al flancului drept a creat un dezechilibru care a costat scump.

Pentru echipa noastră au marcat: Filip 10, Frățilă 6, Apolzan 3, Turcu 3, Mateoniu 1, Arsene 1, Dedu 1.

Etapa următoare, a 15-a, se va desfășura sâmbătă 10 decembrie, când CSM Făgăraș va întâlni în deplasare puternica echipă HC Dobrogea Sud Constanța.