Derbi local în Liga a IV-a: Berivoi vs. Victoria

Carpaţi Berivoi şi Oraşul Victoria s-au întâlnit sâmbătă, 12 aprilie, într-un nou derby local pentru Liga a IV-a. Victoria clară a berivenilor, care au jucat pe teren propriu, scor final 3-1, urcă echipa până pe locul 10 în clasamentul provizoriu.

Fotbal L4

Antrenorul echipei, Dan Brătescu, spune că deşi vremea a fost dificilă, cu ploaie şi cu temperaturi scăzute în termometre, totuşi s-a jucat un fotbal plăcut, cu multe faze spectaculoase. „Meciul a fost dificil, echilibrat, cu multe faze frumoase. Deşi cei din Victoria au deschis scorul în minutul 20 prin Marius Bădăloi, totuşi, după 13 minute, Paul Ciumaş a restabilit egalitatea“, spune antrenorul berivnilor, Dan Brătescu.

Tot el a mai spus că golul din minutul 60, marcat de Cosmin Grapă a fost decisiv pentru meciul de pe teren propriu, fotbaliştii din Victoria cedând vizibil ostilităţile. „Ne-am pregătit intens pentru meciul acesta, aveam nevoie de puncte, mai ales că obictivul nostru este clasarea în primele şase, iar noi ne aflăm acum doar pe 10. Pe 19 aprilie mai avem un meci dificil, cu liderul,  A.S.F. Zărneşti, unde va trebui să obţinem imposibilul, adică puncte în clasament“, a mai spus antrenorul din Berivoi.

Succes berivean şi la juniori

Cu câteva ore înaintea duelului seniorilor, juniorii celor două echipe şi-au disputat şi ei meciul lor. Scorul a fost la limită, 5-4 pentru gazde, deşi Victoria conducea în prima repriză cu 3-0. Este de amintit că echipa juniorilor din Berivoi stă bine în clasament, se află pe poziţia a treia, surclasaţi de Zărneşti şi Inter Cristian. Prin ei, spune antrenorul, vom consolida şi echipa de seniori, cei mai buni urmând să fie promovaţi la echipa mare. 2010-10-1918__ro__ZA__fotbal liga a IV-a

Agromar
JTTI
Florian Shaorma - Pasti
Proaspat Alb
Monumente funerare

Voila, egal cu Vulcan

Olimpic Voila, locul 5 înaintea etapei a 21-a, produce supriză în meciul direct cu A.S. Vulcan (locul 11), scor final 2-2. Maratorii făgărăşeni au fost: Cătălin Vezeteu (min. 23) şi Ciprian Veloni (min. 73).

Juniorii lui Olimpic Voila s-au impus cu 5-0 în meciul lor direct cu A.S. Vulcan, deşi poziţia lor în campionat este cu mult inferioară omologilor din Vulcan, locul 14.