Dunărea Călăraşi – CSM Făgăraş 32 – 24 (17 – 10)

Făgăraşul pierde al treilea meci consecutiv în Liga Națională

A treia etapă din Liga Națională de Handbal aduce o nouă înfrângere pentru CSM Făgăraş, echipa antrenată de Dumitru Opriş fiind învinsă, în deplasare, de CSM Călăraşi.

Făgărăşenii au început fără vlagă partida, încasând gol după gol şi lăsând impresia că joacă fără o concepție clară în atac. Antrenorul a încercat mai multe variante de joc, urmare a evoluției sub aşteptări a elevilor săi.

Cea de a doua repriză a fost mult mai echilbrată, făgărăşenii reuşind să revină după ce au fost conduşi cu 10 goluri. Opriş a găsit soluția de a-l folosi pe Răzvan Mateoniu coordonator de joc. Acesta a adus mai multă inițativă în atac, el însuşi reuşind să marcheze 4 goluri consecutiv. Golurile lui Mateoniu şi Dedu dar şi reuşitele din aruncări de la 7 metri, ale lui Frățilă şi Apolzan, au echilibrat partida. Cel mai strâns rezultat a fost înregistrat la jumătatea celei de-a doua reprize, când tabela arăta 23 – 17 şi apoi 26 – 20.

Rezultatul ar fi putut să rămână strâns însă, spre final, două eliminări în tabăra oaspeților şi ratarea lui Dedu de pe semicerc au permis gazdelor să se distanțeze. De menționat, de asemenea, că făgărăşenii au ratat şi 3 aruncări de la 7 metri.

curatare tapiterie
Amanet King Onix
JTTI
Agromar

Golurile echipei noastre au fost marcate de Mateoniu (5), Frățilă (5), Apolzan (5), Dedu (5), Arsene (2), Dincă şi Filip câte unul.

“A fost un meci greu. Sunt bucuros totuşi că în repriza a doua băieții au jucat mai bine. Sper că vom găsi soluția de a sparge gheața cu o victorie, poate chiar în meciul viitor cu echipa din Vaslui”, a declarat la finalul partidei antrenorul Dumitru Opriş.