El este al treilea cel mai bun judoka din ţară la categoria sa!

Un elev din Făgăraş este al treilea cel mai bun judoka din ţară, la categoria sa de vârstă şi greutate, şi timp de un an va primi bursă şcolară. În weekend-ul trecut la Miercurea Ciuc a avut loc finala Campionatului Naţional Şcolar la judo, pentru juniori II, U 18.

Făgăraşul a avut doi sportivi calificaţi: Valentin Vâja la categoria 66 kg şi Liviu Iarca la categoria +90 kg. Ambii sunt pregătiţi de instructorul Dragoş Vichente.

Vâja s-a clasat pe locul VII la finala competiţiei. Iarca a disputat patru meciuri din care a câştigat trei şi a cucerit medalia de bronz.

Campionatul Naţional Şcolar este organizat de Ministerul Educaţiei şi nu de Federaţia Română de Judo. El este considerat ca o olimpiadă şcolară sportivă. Prin urmare, pentru că a urcat pe podium, Liviu Iarca va primi timp de un an o bursă şcolară.