Handbaliştii făgărăşeni de la Clubul Sportiv Şcolar s-au calificat în turneul final

Juniorii II de la CSS Făgăraş s-au calificat la turneul final! Echipa pregatită de Cătălin Ivan, alcătuită în totalitate de făgărăşeni, se află acum printre primele 8 echipe din ţară. În perioada 22-24 mai s-a desfăşurat la Roman cel de-al doilea turneu semifinal al juniorulor II.

Echipa noastră a luptat pentru cele 2 locuri care duceau în turneul final cu LPS Roman, CSS Tecuci şi Academia de handbal Minaur Baia Mare. Elevii lui Ivan i-au învins pe cei de la CSS Tecuci (33-28) şi LPS Piatra Neamţ (41-31), dar s-au lăsat înfrânţi de maramureşenii de la Baia Mare (41-25).

handbal 2

Prima partidă a fost îpotriva echipei CSS Tecuci pe care echipa noastra a castigat-o cu scorul de 33-28 (14-15).

Amanet King Onix

Meciul secund era cel mai important meci, impotriva puternicei echipe gazda LPS Roman. Motivati la maxim, deoarece acest meci castigat ducea in turneu final, sportivii nostri au facut un meci excelent impunandu-se cu scorul de 41-31 (20-13), fiind momente cand au condus si cu 15 goluri diferenta.

În ultima partidă, cea mai dificila, impotriva unei echipe extrem de valoroase si care candideaza serios pentru medalia de aur, în primele 15 minute elevii profesorului Ivan au tinut piept cu brio echipei maramuresene (8-8), dar pe fondul unor greseli urmate de contraatacurile adversarilor s-au vazut condusi la pauză cu o diferenta de 10 goluri (21-11). În repriza a doua ambele echipe au rulat tot lotul avut la dispozitie, iar rezultatul final a fost 41-25.

Turneul final se va desfăşura în perioada 10-14 iunie. Aici, echipa juniorilor II de la Făgăraş se va înfrunta cu CSS Galaţi, LPS Cluj Napoca şi CSS Constanţa. În cealaltă grupă vor fi Academia Minaur Baia Mare, CSM Bucureşti, Potaissa Turda şi CSM Bacău.