HCM Făgăraş. Deşi au pierdut, au făcut un meci mare

HCM Făgăraş – CSM Oradea 22-25 handbal

Echipa de handbal a Făgăraşului a pierdut pe teren propriu contra liderului CSM Oradea, scor final 22-25. Meciul s-a disutat în sala sporturilor din cadrul Colegiului Naţional „Radu Negru” din Făgăraş, cu tribunele arhipline, printre ei foşti şi actuali antrenori de handbal.

Meciul a fost în multe momente echilibrat, ambele echipe practicând un joc spectaculos cu multe combinaţii şi goluri spectaculoase. Apărarea făgărăşeană de pe semicerc a mers bine, mai ales că pivotul orădean nu a reuţit să marcheze nici un gol. Este de menţionat şi faptul că o intervenţie eronată a arbitrilor în minutul 48 la scorul 21-22 a enervat tribunele şi banca tehnică făgărăşeană, rupând ritmul jocului, meciul fiind întrerupt din cauza protestelor mai bine de trei minute.

Întrebat despre jocul echipei, antrenorul Dumitru Opriş a făcut şi precizarea că a avut în teren jucători care abia au terminat junioratul, pe când CSM Oradea a făcut transferuri din Liga Naţională. „Ne aşteptam la un meci greu cu cei din Oradea. Noi am făcut cinci transferuri cu jucători născuţi în 1993-1994, ei au adus jucători din Ligă. Am făcut şi multe greşeli, dar per ansamblu sunt mulţumit, mai ales că la Făgăraş a venit o echipă cu pretenţii mari. Trebuie să amintesc şi de intervenţiile eronate ale arbitrilor din minutul 48 şi să mă declar dezamăgit de ei”, spune antronul Dumitru Opriş

Benzinaria Recea - Pasti 2024
Isoplus Special - Pasti
Amanet King Onix
Proaspat Alb
Victoria Federal IFN
curatare tapiterie

Următorul meci al făgărăşenilor va fi în deplasare, duminică, 10 noiembrie, contra formaţiei Universitatea Craiova. La Făgăraş următorul meci va fi peste o lună, pe 17 noiembrie, iar oaspeţii vor fi Extrem Baia Mare.