Hoghizul şi Mândra se bat pentru Cupă

A.S. Mândra – F.C. Sebeş, scor final 2-1

Echipe de divizia a cincea, cu meci de divizia a patra. Ar fi o concluzie, pentru unii, prea forţată, dar după modul cum s-au condus ostilităţie pe toată perioada partidei, nu e de loc aşa.

Semifinala Cupei României la fotbal, zona Făgăraş, disputată pe terenul din Beclean, a decis una dintre finalistele competiţiei: A.S. Mândra. La pauză scorul a fost sec, 1-1, după o repriză foarte bună, mai ales că vorbim de Liga a cincea.

Primul gol a fost înscris de sportivii din Mândra în minutul 25. Au urcat inteligent mingea pe partea stângă a atacului lor, iar jucătorul cu numărul 15 a reuşit să trimită mingea pe colţul lung, peste portar, descizând scorul. A urmat un atact fulgerător al rivalilor, de pe dreapta trimit o centrare pe jos în careu, dar, spre dezamăgirea antrenorului de la Sebeş, mingea se plimbă paralel cu linia porţii.

Nu au trecut nici 5 minute de joc, pentru ca sebeşenii să trimită o centrare din dreapta careului mândrenilor, iar un jucător din Sebeş reia în plasă, egalând scorul.

Golul victoriei din repriza a doua a venit pe fondul atacurilor succesive ale mândrenilor la poarta Sebeşului, după mai multe bâlbâieli a tuturor jucătorilor mingea loveşte bara din stânga portarului, ricoşează tot la mândreni, iar „tabela” din mâna observatorului stabilea scorul final.

JTTI
Proaspat Alb
Florian Shaorma - Pasti
Monumente funerare
Victoria Federal IFN
Isoplus Special - Pasti

Este de menţionat şi faptul că ultimul sfert de oră a aparţinut în totalitate celor din Sebeş care au încercat de toate, doar-doar egalează şi împing partida în prelungiri. Nu a fost să fie.

În celălat meci, disputat în cartierul Galaţi, A.C.S. Hoghiz a câştigat cu scorul de 4-1 în defavoarea celor din Poiana Mărului, la pauză scorul fiind 3-1.

Aşadar, finala Cupei se va disputa între A.S. Mândra – A.C.S. Hoghiz. Vom reveni cu amănunte.