În sfârşit, victorie!

FC Brașov a învins CS Universitatea Craiova cu scorul de 1-0, miercuri, în Bănie, într-o partidă din etapa a 29-a a Ligii I de fotbal. Singurul gol al partidei a fost înscris de croatul Marko Bencun (78), la prima sa reușită în Liga I, după o eroare a fundașului Cosmin Frăsinescu.

Craiovenii au jucat în avantaj numeric aproximativ o oră, după ce Gabi Matei a fost eliminat în minutul 35.

Jucătorii gazdă au cerut penalty în minutul 28, când mingea a lovit mâna fundașului brașovean Lucian Goian. CS Universitatea, care a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din acest sezon, a suferit a doua sa înfrângere pe teren propriu în acest campionat, dar prima cu cuplul Sorin Cârțu — Emil Săndoi.