Încă o înfrângere: CSM Făgăraş – CSM Focşani 23-26 (9-14)

Handbaliștii de la CSM Făgăraș au avut o evoluție bună, dar au scăpat victoria printre degete, în meciul disputat sâmbătă, 1 octombrie 2016, în etapa a șasea a Ligii Naționale, împotriva nou-promovatei CSM Focșani.

Debutul partidei a fost ezitant, făgărășenii reușind doar 3 goluri în primele 13 minute. În min. 16,  echipa noastră egalează (5-5), pe fondul jocului slab al Focșaniului, iar în min. 18 ”ghiuleaua” lui Filip introduce mingea în vinclu (6-5).

Szopka apără o aruncare de la 7 m, în min 24, dar greșelile Făgărașului din apărare, pe finalul primei reprize, aduc echipa oaspete într-un avantaj nesperat și, poate, nemeritat (9-14).

IMG-20161001-WA0006

Mobilizați la maxim în vestiar, băieții antrenați de Dumitru Opriș revin spectaculos în cea de a doua repriză. Făgărășenii marchează succesiv 6 goluri și, în min. 42, preiau conducerea pe tabela de marcaj (15-14).

Monumente funerare
Agromar
Firma servicii renovare
Spalatoria GPC
Proaspat Alb
Fantanita Craiesei

Vreme de 12 minute, grație paradelor lui Szopka,  Focșaniul nu reușește să marcheze nici un gol.

Jocul impecabil practicat de Filip, Frățilă și Mateoniu și ”închiderea” porții de către Szopka păreau că sunt rețeta unei prime victorii. În degringoladă, Focșaniul cere time-out.

IMG-20161001-WA0006 CSM FĂGĂRAŞ – CSM FOCŞANI

Din păcate, ca și în precedentul joc de acasă, partida ”se rupe” cu 15 minute înainte de final, când moldovenii preiau conducerea (16-17). La scorul de 18-18, în min. 49, portarul de la CSM Făgăraș, Răzvan Szopka, apără din nou o aruncare de la 7 m, iar ”aeriana” reușită de Filip readuce speranța în tribunele sălii Colegiului Radu Negru.

Ultimele 4 minute au aparținut oaspeților care au reușit să închidă tabela cu scorul final 23-26. La victoria echipei din Focșani a contribuit decisiv și portarul, făgărășean la origine, Emilian Marocico, cel care a apărat poarta moldovenilor.

Pentru făgărășeni au marcat Frățilă (8), Filip (7), Mateoniu (3), Arsene (2), Apolzan (1), Dedu (1), Pasere(1).