Juniorii lui Opriş calificaţi la Turneul Final

Elevii legitimaţi la Clubul Şcolar Sportiv au făcut o adevărată sărbătoare din turneul semifinal disputat la Făgăraş. Din patru meciuri, făgărăşenii au obţinut două victorii spectaculoase, un egal şi o înfrângere. DSCN5937

Deşi nici o şcoală din Făgăraş nu mai are o clasă cu profil sportiv de ani buni, cu toate acestea şcoala CSS Făgăraş reuşeşte să fie un nume naţional în multe sporturi. Dintre acestea, handbalul ocupă un loc aparte prin seriozitatea antrenorilor şi prin elevii care ştiu ce înseamnă să faci parte dintr-o echipă, şi să dai totul pentru victorie.

De vineri până duminică, 16-18 mai, Făgăraşul a găzduit Turneul Semifinal de handbal, la categoria juniori III, cu sprijinul Primăriei Făgăraş. Juniorii de la CSS Făgăraş au confirmat forma fizică şi tactică bună şi s-au calificat pentru finala naţională.

Lecţie de handbal cu Târgu Jiu

Primul meci al făgărăşenilor a fost vineri, 16 mai. Juniorii lui Opriş au jucat „ca la carte” împotriva omologilor din Târgu Jiu, scor final 44-19 (19-14). Cel mai spectaculos s-a jucat în repriza a doua, când elevii de la CSS Făgăraş au marcat nu mai puţin de 25 de goluri, iar portarul Valentin Aldea a apărat aproape fiecare minge care venea spre poarta făgărăşeană. DSCN5942

Spectacol cu Timişoara

Al doilea meci, disputat sâmbătă, 17 mai, a dus spectacolul sportiv pe toate laturile: combinaţii câştigătoare între coechipieri, ratări „de manual”, faze controversate, nervi şi decizii de arbitraj la limita regulamentului. Scorul final, 28-19 (17-15), avea să aducă a doua victorie. Din nou s-a remarcat portarul făgărăşean Valentin Aldea, dar şi Laurenţiu Bodârnea (cel mai bun apărător), George Arsu (cel mai bun marcator, 38 de goluri), Cătălin Recean sau Răzvan Dan.

Egal cu Luduş, înfrângere cu Cluj

Tot sâmbătă, 17 mai, după doar 5 ore de pauză, CSS Făgăraş avea să dea piept cu cei de la Şcoala Generală „Ioan Vlăduţiu” din Luduş (jud. Mureş). Scorul final a fost egal, 26-26. Cu echipa din Cluj-Napoca, făgărăşenii au pierdut cu scorul final, 31-22. DSCN5940

curatare tapiterie
Victoria Federal IFN
Moveos
Proaspat Alb
JTTI

„Nu pot şi nu vreau să reproşez ceva pentru ultimele două partide elevilor mei. Chiar dacă am pierdut, totuşi băieşii au jucat bine şi au respectat indicaţiile mele. Vreau să fac, totuşi, câteva precizări: eu îi pregătesc pe aceşti juniori cam de doi ani şi jumătate. Cei din Cluj sunt toţi colegi de clasă, au profil sportiv, iar în orarul lor zilnic, pe lângă antrenamente, au şi ore de handbal. Ştiu că joacă împreună de opt ani. Asta spune totul”, a explicat prof. Dumitru Opriş.

În meciul cu cei din Cluj, după cum a remarcat şi antrenorul, scorul era egal, 7-7, în minutul 19. Cam de atunci s-a rupt ritmul, pentru că până la pauză făgărăşenii nu au mai reuşit nici un gol, în schimb clujenii au marcat şase puncte consecutiv. „Ştiam că acest meci va fi unul dificil. Cu toate acestea, vreau să remarc, să felicit şi să mulţumesc făgărăşenilor din tribune. Au fost omul nostru în plus în multe situaţii”, a mai spus Opriş, şi are dreptate. Toate meciurile făgărăşenilor s-au jucat, putem spune, metaforic, cu casa de bilete închisă. Galeria creată de făgărăşeni de toate vârstele a depăşit cu mult meciurile din Divizia A, printre ei chiar şi profesori de sport şi nu numai.

Meciuri grele în finală

Turneul Final este programat în perioada 29 mai – 1 iunie. Locaţia nu a fost încă stabilită, dar finalistele sunt de top: Minaur Baia Mare, Potaisa Turda, U Cluj-Napoca, Steaua Bucureşti, HCM Constanţa, LPS Piatra Neamţ şi CSS Bacău. Printre aceste nume grele în handbalul naţional, CSS Făgăraş îşi ia în serios roul de „cenuşăreasă”. DSCN5932

Sportivii de la CSS Făgăraş, sunt: Valentin Aldea, Darius Cupu, Călin Cismaş, George Arsu, Alexandru Moldovan, Radu Lăcătuş, Răzvan Dan, Ciprian Uscoiu, Cătălin Recean, Daniel Manciu, Alexandru Bogdan, Roberto Timariu, Radu Stanciu, Andrei Savu şi Laurenţiu Bodârnea.