Liga a IV-a: Olimpic Voila termină pe cinci

După 15 etape din turul sezonului 2013-2014 la fotbal, cea mai bine clasată echipă făgărăşeană din Liga a IV-a este Olimpic Voila.

Cu 7 victorii, 4 egaluri şi tot atâtea înfrângeri, fotbaliştii lui Mircea Suciu au acumulat 25 de puncte, cu 30 de goluri marcate şi 26 primite, iar acum se află pe poziţia a cincea. De departe, cele mai spectaculoase victorii au fost cele din deplasare, unde victoriile voilenilor au avut ecou în contul finalului de tur.

Portarul echipei din Voila, Cistian Cherecheş, spune că obiectivul principal din acest sezon este clasarea în primele şase echipe, iar bugetul este unul destul de modest. „Avem ca obiectiv partea superioară a clasamentului la finalul anului competiţional. În mare, cheltuielile cu deplasările şi cu echipa se ridică undeva la 10-12.000 de lei, din acest motiv nu cred că avem prea mari şanse să ajungem în primele trei echipe sau chiar la o posibilă promovare în Liga a III-a”.

Lotul echipei Olimpic Voila la ultimul meci a fost format din Cristian Cherecheş (portar), Adrian Besoiu, Alexandru David, Marius Trifan şi Ioan Gabor (fundaşi), Benţia, Vezeteu, Roşu şi Dănilă – mijlocaşi, Pantelimon şi Ramba (atacanţi).

Sezar Forest - soferi profesionisti

În ultima etapă din tur făgărăşenii au jucat în deplasare la Râşnov, unde au pierdut în prelungiri un meci pe care l-au controlat în cea mai mare parte. Astfel, la pauză scorul era 1-0 pentru voileni, răşnovenii au egalat la reluare, dar tot făgărăşenii erau în avantaj după câteva minute cu scorul de 2-1. Deşi au ratat un penalti şi şi-au dominat adverarii pe teren, totuşi în minutul 91 tabela „îngheţa” scorul final de 2-2.