Locul I la faza judeţeană la cros, câştigat de un făgărăşean

Un elev din Făgăraş a câştigat locul I la cros la  Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, faza pe judeţ.

Sâmbătă, 4 aprilie, doi elevi făgărăşeni au participat la faza judeţeană de cros, pe o distanţă de 1.500 metri, din parcul Tractorul Braşov.

Laurenţiu Chiusdea a obţinut locul VII, iar Fabio Mailat a obţinut locul I. Au fost înscrişi în competiţie 22 de participanţi. Cei doi alergători sunt elevi la Şcoala Gimnazială ,,Ovid Densuşianu”.

cros 1

Mailat va participa la faza naţională a Sportului Şcolar, clasele V-VIII, care se va desfăşura în perioda 24-25 aprilie la Craiova.

JTTI
Amanet King Onix
Agromar
Sezar Forest - soferi profesionisti
Monumente funerare

Profesorul de sport Aurelian Curticăpean spune despre câştigător că a mai avut performanţe: de exemplu a participat alături de alergătorul Paul Ardeleanu la un cros pe o distanţă de 21 km, care s-a desfăşurat în mai 2014 la Făgăraş. Anul trecut, cu ocazia Zilei Copilului, a fost unul dintre câştigătorii concursulului ,,Campion pentru sanatate”.

În următoarele trei săptămâni, elevul se va antrena alături de profesor pentru proba de 2 km de cros, adică distanţa care se aleargă la faza naţională, unde vor participa toţi campionii judeţeni din ţară.