Locul I la tenis de masă pe judeţ

Un elev din Făgăraş a reuşit performanţa de a lua locul I la Olimpiada judeţeană a Campionatului de tenis de masă.

La finalul anului trecut, când s-a disputat faza zonală, de la Făgăraş s-au calificat Victor Velţan şi Adrian Almăşan la băieţi şi Ioana Drăghici la fete. Este vorba de faza gimnazială a competiţiei.

Cei trei au fost sâmbătă la Braşov, la Şcoala 5, pentru a disputa faza pe judeţ. Au fost 29 de sportivi la masculin şi 13 concurente la feminin.

tenis

Florian Shaorma
Brutaria Dragus
curatare tapiterie
Proaspat Alb
JTTI

Victor Velţan, elev în clasa a VII-a la Colegiul Naţional ,,Radu Negru”, a câştigat şase meciuri consecutive şi a obţinut locul I la faza pe judeţ la tenis de masă. Pentru că este mai mic cu un an decât limita superioară de vârstă, mai poate participa şi la anul. Până atunci, Victor Velţan va lua parte la faza naţională de anul acesta, care va avea loc în perioada 16-19 aprilie la Sibiu şi unde se vor întâlni toţi ocupanţii primelor locuri din toate judeţele României.

Tânărul îl are ca instructor pe profesorul de sport Ioan Constantin (foto). Ceilalţi doi participanţi la faza pe judeţ nu s-au calificat mai departe. Adrian Almăşan a luat locul X, iar Ioana Drăghici a ocupat poziţia a IV-a.