Star FM - TOP Header
Clarfon - noiembrie
Clarfon
Acasă Social Primar din Țara Făgărașului, împotriva ajutoarelor sociale

Primar din Țara Făgărașului, împotriva ajutoarelor sociale

Comuna Șercaia, formată din satele Șercaia, Hălmeag și Vad, se poate lăuda cu un număr foarte mic de asistați social.

Sunt atât de puțini, încât nu pot acoperi numărul de persoane necesar pentru munca în folosul comunității. Doar 15 oameni primesc ajutor social, dintre care doar cinci nu sunt apți de muncă. Iar aceștia nu așteaptă să fie chemați pentru a-și efectua orele obligatorii.

Cine nu își îndeplinește obligațiile, rămâne fără banii de la stat.

„Cinci nu pot munci din cauza vârstei înaintate, iar pe ceilalți 10 nu știu cum să-i împart să adune măcar gunoaiele. Deci, eu nu chem pe nimeni să muncească. În momentul în care vin la sfâșitul lunii, și nu au numărul de ore necesar, rămân fără ajutorul social”, ne-a declarat primarul comunei Șercaia, Cristinel Paltin.

UID Fagaras
Florian Shaorma
Victoria Federal IFN
Amanet King Onix
La doi pasi
Monumente funerare
Reno Depo

Localnicii din Șercaia nu fug de muncă. Aceștia s-au angajat la depozitul de produse petroliere sau ferma de nurci din comună și la fabricile din Făgăraș sau Brașov. În timp ce în România sunt sate întregi unde oamenii nu muncesc pentru că preferă să fie plătiţi de stat ca să stea degeaba.

Autoritățile locale poartă discuții acum cu un alt mare investitor pentru a-și aduce afacerea în comună.

|Liviu Ardelean|


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Victoria Federal IFN
Reno Depo
Amanet King Onix
Monumente funerare
La doi pasi
Florian Shaorma
UID Fagaras

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.