Răsturnare spectaculoasă de situație şi final fericit

CSM Făgăraș – HC Adrian Petrea Reșița 25-23(9-16)

Făgărășenii au reușit cea de-a doua victorie din acest sezon și prima de când, pe banca tehnică, se află un nou antrenor, în ultima etapă a turului Ligii Naționale de handbal masculin.

CSM Făgăraș a început ezitant prima repriză. Jocul agresiv al oaspeților a destabilizat atacurile făgărășenilor, printr-o apărare avansată.

Jocul confuz și greșelile de începător pe flancul drept, în special, au creat superioritate pentru jucătorii din Reșița, atât în teren, cât și pe tabela de marcaj.

La pauză, HC Adrian Petrea Reșița conducea cu 9-15 și părea că se va desprinde în cea de-a doua repriză în echipa câștigătoare. Nu a fost să fie așa.

Muștruluiți, probabil, la pauză de noul antrenor, Liviu Andrieș, făgărășenii au revenit senzațional. Au recuperat cele 6 goluri și au învins, desprinzându-se în ultimele minute ale partidei.

După ratarea lui Frățilă, de la 7 m, din prima repriză, responsabilitatea a revenit lui Filip. Cu o singură excepție, acesta a fructificat toate  aruncările de penalizare, până la final.

Cea mai mare diferență pe tabelă s-a înregistrat în min. 40, când oaspeții conduceau cu 13-20.

CSM Fagaras

În partea a doua a reprizei secunde, apărarea Făgărașului a fost remarcabilă.

Portarul Szopka a parat câteva mingi în situații decisive.

Frățilă, îndeosebi, s-a remarcat printr-o atitudine agresivă în atac, luând jocul pe cont propriu. El a reușit 3 goluri consecutive.

Royall Security
Isoplus Special - Pasti
Primaria Soars - Pasti 2024

Jucătorii noștri au reușit egalarea în ultimele minute de joc (22-22).

IMG-20161124-WA0026

Publicul a simțit că echipa poate mai mult, a încurajat-o frenetic și a condus-o spre victorie.

Scor final, 25-23.

Și făgărășenii încep să spere că au puterea de a se salva de la retrogradare.

CSM Fagaras

Pentru echipa noastră au marcat Filip (8), Frățilă (5), Apolzan (5), Alisie (3), Dincă (2), Arsene (1), Dedu (1).

În etapa viitoare, prima din retur, în data de 3 decembrie, CSM Făgăraș va juca acasă cu handbaliștii din Suceava.

În tur, sucevenii au câștigat la o diferență de 7 goluri.