România câștigă argintul la Kumite, cu trei junioare din Făgăraș, Victoria și București

România a cucerit locul doi la a 13-a ediție a Campionatului Mondial SKIF, din Cehia, la Kumite junioare, transmite corespondentul bunaziuafagaras.ro.

Echipa care a câștigat medalia de argint este formată din Amina Manea din Făgăraș, Andra Funariu din Victoria și Andrea Gunea din București.

Pe primul loc s-a clasat echipa din Ungaria, iar pe locul trei au urcat Ucraina și Kazakhstan.

Benzinaria Recea - Pasti 2024
Florian Shaorma - Pasti
Amanet King Onix
Brutaria Dragus
Victoria Federal IFN
Royall Security

La aceeași categorie au mai luptat sportivi din Portugalia, Danemarca, Rusia, Grecia, Africa de Sud, Cehia, Irlanda și Australia.

Făgărășenii Alin Răduleț și Ioan Rîmbeț au devenit vicecampioni la același campionat, la Kumite U14, respectiv, Kata masculin U60.