Clarfon - reducere mai 2026
Star FM - TOP Header
Clarfon - oferta mai 2025
Acasă Țara Făgărașului Ziua de 1 Decembrie sărbătorită la Viena

Ziua de 1 Decembrie sărbătorită la Viena

Ansamblul popular, fanfara şi colindătorii de la Şinca Nouă vor petrece Ziua Naţională a României în Austria.

O delegaţie de 55 de persoane condusă de primarul Dumitru Flucuş va porni spre Viena în ziua de 27 noiembrie, la invitaţia mai multor asociaţii româneşti din Austria şi a unui post de radio românesc din Viena, numit ,,Radio Unirea”.

Acolo, Ambasada României va pregăti un spectacol în cinstea zilei de 1 Decembrie, la care, printre alţi folclorişti români, vor participa şi dansatorii, cântăreţii şi colindătorii şincani.

Monumente funerare
Sumi Agro - Mospilan
Mobila SH
Amanet King Onix
Reno Depo
Victoria Federal IFN
Florian Shaorma
Taboo
La doi pasi

În timpul şederii în capitala Austriei – respectiv până în 2 decembrie – edilul Flucuş se va întâlni cu un omolog de-al său, primar într-o comună situată lângă Viena, pentru a discuta despre o posibilă înfrăţire între cele două localităţi.

Deşi este înfiinţată doar din anul 2002, Şinca Nouă s-a înfrăţit până acum cu comuna Gura Râului din judeţul Sibiu şi cu două comune din Germania.

(Cristina Cornilă)


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Amanet King Onix
Mobila SH
La doi pasi
Reno Depo
Sumi Agro - Mospilan
Taboo
Monumente funerare
Victoria Federal IFN
Florian Shaorma

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.