Star FM - TOP Header
Clarfon - testare februarie 2026
Clarfon - oferta februarie 2026
Acasă Social Procuror DNA Brașov, cercetat

Procuror DNA Brașov, cercetat

Un fost procuror de la DNA Brașov este cercetat pentru represiune nedreaptă, anunță România Liberă.

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au decis că Iulian Nica trebuie anchetat pentru infracțiunea specifică celor care abuzează de poziția lor. Nica este la al doilea dosar penal și va fi cercetat pentru fapte din perioada în care activa la DNA Brașov, când a instrumentat dosarul lui Viorel Hrebenciuc.

Competente digitale
Monumente funerare
La doi pasi
Amanet King Onix
UID Fagaras
Mobila SH
Rahe Invest
Florian Shaorma
Reno Depo
Victoria Federal IFN

Judecătorii Înaltei Curți au decis redeschiderea anchetei în care sunt vizați procurorul Iulian Marius Nica și ofițerul de poliție judiciară de la DNA Brașov, Ciprian Nicolae Feticu. Cei doi au fost reclamați la parchet de Ion Sorin Iacob, personaj trimis în judecată în dosarul în care sunt judecați Viorel Hrebenciuc și Tudor Chiuariu, mai scrie romanialibera.ro.

Cazul a fost instrumentat la DNA Brașov chiar de către procurorul Iulian Nica, aflat acum la Parchetul Tribunalului Brașov. Acest lucru arată că faptele pentru care sunt cercetați Nica și Feticu au legătură cu perioada în care ambii făceau echipă în cadrul Direcției Naționale Anticorupție. Acuzațiile sunt extrem de grave: represiune nedreaptă sau cercetare abuzivă.


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

UID Fagaras
Rahe Invest
Mobila SH
Victoria Federal IFN
Monumente funerare
Florian Shaorma
La doi pasi
Reno Depo
Competente digitale
Amanet King Onix

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.