Star FM - TOP Header
Clarfon - reducere mai 2026
Clarfon - oferta mai 2025
Acasă Economic Angajaţi ai spitalului, puşi pe liber

Angajaţi ai spitalului, puşi pe liber

Cinci angajaţi ai spitalului municipal au fost puşi pe liber. Un tâmplar, un mecanic de întreţinere, un şofer şi doi muncitori necalificaţi şi-au pierdut posturile din cauza unor normative existente în legea sănătăţii.

Oricât a ţinut şeful Biroului administrativ al spitalului, Mihai Maga, să salveze măcar o singură persoană de la concediere, consilierii locali n-au dat curs rugăminţilor sale şi au decis să respecte legea sănătăţii, votând pentru dispariţia acestor posturi din organigrame.

Potrivit lui Maga, spitalul nu se descurca nici măcar cu aceşti 5 oameni, socotiţi personal auxiliar, cu atât mai greu va fi de acum încolo! Aceşti oameni făceau de toate: de la spălatul intrărilor în spital, la măturatul aleilor, deszăpeziri, curăţarea rampelor de gunoi şi dezinfectarea containerelor o dată la două zile la secţia de Boli Infecţioase. Pe lângă aceste munci, ei mai coseau şi trei hectare de iarbă din perimetrul spitalului. Cu toate acestea, potrivit normativelor din legea sănătăţii, ei nu mai aveau ce căuta printre angajaţii spitalului, aşa că aleşii locali s-au văzut nevoiţi, în majoritatea lor, să voteze scoaterea posturilor din organigrame.

Reno Depo
La doi pasi
Ford Brasov
Monumente funerare
Taboo
Amanet King Onix
Florian Shaorma
Sumi Agro - Mospilan
Victoria Federal IFN
Mobila SH

Edilul Sorin Mănduc l-a asigurat pe Mihai Maga că de acum încolo angajaţii Primăriei de la zone verzi vor da o mână de ajutor la spital: „cele trei hectare de teren nici nu au fost date în administrarea spitalului, aşa că municipiul trebuie să le întreţină.”

Până anul acesta angajaţii unităţii spitaliceşti s-au chinuit să cosească cele trei hectare cu coasele, abia de curând li s-a eficientizat munca, după ce au primit o motocositoare de la Primărie.

Pentru ca statul să plătească salariile unui număr cât mai mic de angajaţi ai spitalelor, s-a decis treptat, prin tot felul de acte normative, să mai reducă din ei.
(Cristina Cornilă)


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

La doi pasi
Amanet King Onix
Taboo
Reno Depo
Sumi Agro - Mospilan
Mobila SH
Florian Shaorma
Monumente funerare
Victoria Federal IFN
Ford Brasov

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.