Star FM - TOP Header
Clarfon octombrie
Clarfon
Acasă Social Brașoveanul Raul Mirică, cu ambele mâini amputate, medalie de argint la Jocurile Invictus
,

Brașoveanul Raul Mirică, cu ambele mâini amputate, medalie de argint la Jocurile Invictus

sursa foto: Ciprian Panga/radiobrasovfm.ro

Brașoveanul Raul Mirică, cel mai tânăr membru al echipei Invictus România, a obținut medalia de argint la proba de snowboard a Jocurilor Invictus din Canada, competiție ce are loc între 8 și 16 februarie 2025.

„Mă bucur că am luat medalia de argint. Din păcate, m-am dezechilibrat puțin la început pentru că am stat prea încordat și am avut mari emoții, dar, într-un final, am reușit să iau locul 2. M-am antrenat timp de două luni la Miercurea Ciuc, alături de antrenorul și camaradul Adrian Boantă, iar împreună am reușit să duc până la capăt acest traseu. Mama a început să plângă după ce am fost premiat, deci pentru mine a fost un moment foarte important din viața mea”, a declarat Mirică pentru Radio România Brașov.

Tânărul soldat și-a pierdut ambele mâini și vederea la ochiul drept în urma unui accident din 2023, produs în timpul unei ședințe de aprindere a unei încărcături de trotil. De atunci, a trecut prin numeroase intervenții chirurgicale, dar nu a fost niciodată singur în lupta sa. Familia și camarazii din echipa Invictus i-au oferit sprijinul necesar pentru a depăși obstacolele și a-și redescoperi pasiunea pentru sport. În doar câteva luni, a învățat să schieze, să se dea cu placa, să înoate și să joace volei.

La doi pasi
Monumente funerare
Reno Depo
Victoria Federal IFN
Amanet King Onix
Florian Shaorma

Un făgărășean în lotul României

La ediția din acest an a Jocurilor Invictus participă și făgărășeanul Dumitru Paraschiva, plutonier-adjutant, care concurează la trei probe: ski nordic, rowing și volei din șezut. Prima sa competiție a avut loc marți, următoarele fiind programate vineri și sâmbătă. El a mai concurat la edițiile anterioare, iar în 2018, la competiția desfășurată în Australia, a obținut medalia de bronz la proba de 4 minute la canotaj în sală.

Jocurile Invictus sunt considerate cea mai importantă competiție destinată recuperării fizice și psihice prin sport a militarilor răniți în misiuni. Delegația României, ajunsă în Canada pe 7 februarie, este formată din sportivi, antrenori, membri ai familiilor și staff-ul tehnic al lotului național, toți pregătiți să demonstreze curajul și determinarea care definesc spiritul Invictus.


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Monumente funerare
Florian Shaorma
Amanet King Onix
La doi pasi
Victoria Federal IFN
Reno Depo

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.