Câștigătorii Urlea Eco Trail Run 2018

70 de persoane s-au întrecut pe 3 trasee montane la Urlea Eco Trail Run, sâmbătă.

Cea de-a doua ediție a concursului de alergare montană s-a desfășurat pe potecile turistice din Munții Făgăraș, în zona Colții Brezei și a fostei cabane Urlea, pe parcursul a aproape opt ore. 10% din banii strânși din înscrieri îi vor fi donați lui Robert Cadar.

Cel mai tânăr „concurent” de la Urlea Eco Trail Run are mai puțin de un an și a fost ținut la piept de mama lui pe parcursul întregului traseu.

Cursa de 24,8 km – Vârful Urlea, a fost câștigată de Ion Nușu Neagoe, la masculin, cu un timp de 3h 23:22, și de Simona Mititelu, la feminin, cu un timp de 5h 10:17.

Pe locul II s-au clasat Papp Cosmin Szekely (3h 35:19) și Amanda Nicoară (5h 49:50), iar pe poziția a III-a, Adelin Udeanu (3:45:22) și Elena Andreea Berar (7h 28:06).

Învingătorii cursei de 13,8 km – Cabana Urlea, sunt Andrei Ivănescu-Glinga (1h 33:13) și Carmen Ispas (2h 42:14).

Moveos

Locurile II au fost ocupate de Teodor Neagoe (2h 05:04) și Jimenez Aintzane (3:02:53), iar pe locul trei au urcat Vilmos Nagy (2h 05:07) și Rodica Maria Groza (3h 03:00).

Cel mai scurt traseu, cel al Cetății Negru Vodă, a fost dedicat echipelor, iar la acesta s-au înscris și familii.

Locul I a fost ocupat de Laurus – Katalin și Kincso Szigyarto (37:02), pe locul II s-a clasat EMHS – Edmond Roland și Sestacova Myriam Hermel (38:40), iar poziția a III-a a fost ocupată de Bikeathon Team -Irina și Maia Alexandra Cristea (50:52).

Concursul de alergare Urlea Eco Trail Run, de tip circuit și hit the top, este organizat de Clubul Sportiv Țara Făgărașului.