Civitas Făgăraş – Fortuna Brazi 1 – 3 (0 – 1)

Au marcat: Sfrijan min.69, respectiv Munteanu min.15 – din penalty, Buhuşi min.53, Antoni min.80

Civitas : Murariu – Airinei, Sârghe, Onciu, Căpăţână, Surducan, Sfrijan, Zaharia (Boghez), Ţăruş (Lupu), Vârlan, Streza.

Deznodământ nefericit dar oarecum previzibil pentru fotbaliștii de la Civitas Făgăraş în jocul cu lidera clasamentului, Fortuna Brazi. Ploieştenii, o echipă care totuşi nu a impresionat, a speculat prompt erorile din tabăra făgărăşeană şi au marcat golurile necesare unei victorii care îi menţine în lupta pentru promovare. Pentru Civitas însă, situaţia se complică şi mai mult. Locul 10, pe care se găseşte echipa în acest moment este retrogradabil, după noul sistem competiţional, pe care federaţia l-a adoptat zilele trecute. Şi locul 9 este periculos, din cele şase serii, trei echipe aflate pe acest loc, cu cel mai slab punctaj, urmând aceeaşi soartă. Federaţia a stabilit că în sezonul următor Liga a III-a să fie alcătuită din patru serii a câte 18 echipe. Revenind la partida de vineri, de pe stadionul Park Arena, jocul în sine nu a avut valenţe deosebite. Oaspeţii au avut mai mult iniţiativa, dar au fost şi perioade când echilibrul a fost evident. Fortuna a deschis scorul după numai 15 minute, din penalti, la o neglijenţă a lui Airinei în careu, care a lovit balonul cu mâna.

Prahovenii au început bine şi repriza secundă, când au marcat după numai 8 minute, însă Civitas a relansat jocul în min.69, prin Sfrijan, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Golul a impulsionat echipa făgărăşeană numai că o nouă eroare în apărare a făcut ca oaspeţii să încheie conturile mai ales că în min.83 Civitas a rămas şi în 10 jucători, Onciu fiind eliminat din postura de ultimul apărător.

Vineri, 22 martie ,Civitas va juca din nou pe teren propriu, cu Girom Albota, într-un joc care pe care, în lupta pentru evitarea retrogradării.

Rezultatele etapei

Civitas Făgăraş – Fortuna Brazi 1-3

Sfrijan (78) / V. Munteanu (16 – pen.), Buhuşi (53), Antohi (80)

Girom Albota – Conpet Ploieşti 1-1

Marcu (11) / Ct. Vlad (51 – pen.)

Unirea Câmpina – FCM Târgovişte 0-0

Avântul Reghin, FC Zagon, Unirea Tărlungeni şi Argeşul Piteşti au stat.