Civitas predă lanterna roșie

Civitas Făgăraș – Girom Albota  3 – 0 (3 – 0)

Au marcat: Delcea (autogol) min.7, Surducan min 15, Streza min.41

Civitas: Neagu – Madulara, Sârghe, Săndei, Căpățână (min.75 Sava), Colarez, Surducan        (min.83 Vezeteu), Sfrijan, Țăruș (min.69 Vârlan), Streza, Zaharia (min.61 Lupu).

După două evoluţii neconvingătoare ,Civitas a reușit o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea retrogradării.
Vineri, pe propriul teren, făgărăşenii s-au impus cu 3 – 0 în fața uneia din principalele contracandidate, Girom Albota și reușește astfel să devanseze formația argeșeană, părăsind ultimul loc. Pentru ambele echipe, adversarul cel mai dificil a fost cel legat de condițiile meteorologice și starea terenului care devenea din ce în ce mai greu odată cu scurgerea timpului de joc. Făgărăşenii s-au adaptat însă mai bine acestor condiţii vitrege  și au realizat o prima repriza foarte bună. Oaspeții au creat ceva emoții doar în debutul jocului, min.5, când au avut șansa deschiderii scorului dar, dintr-o situație ideală, Marcu a reluat cu capul peste poartă. După numai două minute, replică făgărăşenilor avea să se materializeze și pe tabela de marcaj: Țăruș a executat o lovitură de colț iar în încercarea de a respinge, fundașul Delcea și-a trimis cu capul balonul în propria poartă. În min.15, a intervenit a doua modificare de scor, la șutul lui Surucan, care s-a oprit în colțul lung,  pentru ca Streza, aproape de finalul reprizei, să consfințească un rezultat liniştitor la pauză.

Partea secundă a avut puține momente importante la cele două porți. Mulțumiți de rezultat, elevii lui Sandu Cozma nu au mai forțat, oaspeții s-au resemnat și ei, astfel că tabela a rămas neschimbată.

În urma acestei victorii, Civitas părăsește ultimul loc și predă lanterna roșie formației din Albota.

Vineri, 29 martie se vor desfășura jocurile următoarei etape, iar Civitas va evolua în deplasare la Argeșul Pitești.