Civitas. Un meci mai bun cu arbitraj ostil

La finalul unui meci greu, cu temperaturi scăzute în termometre şi spectatori rămaşi acasă speriaţi de zăpada de pe crestele Făgăraşilor, Civitas scoate un egal pe teren propriu contra celor de la Avântul Reghin. Meciul putea fi foarte bine 0-4 pentru oaspeţi, care au dominat partida, dar şi 2-1 pentru Civitas dacă arbitrajul ar fi fost corect.

Civitas avea s-o întâlnească pe teren propriu pe Avântul Reghin. Rămasă cu un singur punct, obţinut tot pe teren propriu, spera într-un meci mai bun şi puncte mai multe în palmares. De cealaltă parte, Reghinul, avea să termine un meci pe care l-a dominat în multe momente, dar neşansa lor a fost să se mulţumească cu un scor egal.

Arbitrajul a fost sub aşteptările Ligii a III-a. Joc fragmentat la fiecare intervenţie şi legea avantajului uitată complet, au dat senzaţia unui arbitraj sub limita permisă. La finalul partidei nu doar conducerea şi antrenorii lui Civitas cereau explicaţii brigadei de arbitrii, ci chiar şi un membru al echipajului de pe salvare aflat în spatele porţii unde s-a anulat făgărăşenilor un gol perfect valabil.

Civitasul cade pe ultima poziţie în clasament, deşi era pe locul 10 înaintea acestei partide. Nu doar rezultatele sunt problema Civitasului, ci şi auditul dispus de Primăria Făgăraş în contabilitatea echipei. FC Păpăuţi a făcut şi ea egal în deplasarea de la Avântul Bradu (3-3), iar FCM Târgovişte a reuşit să o învingă pe Urban Titu tot în deplasare (0-2).

Cronica partidei

Debutul partidei de ieri, 5 octombrie, demonstra mobilizarea jucătorilor făgărăşeni de a face un meci bun pe teren propriu. În primele minute făgărăşenii scot un corner, mingea ajunge în careu în apropierea porţii, dar portarul oaspeţilor răsuflă uşurat cu mingea prinsă in extremis.

În minutul 11 are loc ocazia primei reprize. Jucătorii din Reghin pasează foarte bine, mută jocul pe partea dreaptă a atacului lor, urmează o centrare în careu şi tribuna oftează când mingea trece pe lângă stâlpul porţii făgărăşenilor.

Minutele 16 şi 28 aduc două cartonaşe galbene în tabăra oaspete, pentru ca imediat făgărăşenii să aibă ocazia primei reprize. Fundaşii Reghinului comit fault în stânga careului lor. Făgărăşenii primesc indicaţii de la margine şi reuşesc să pună în aplicare o schemă lucrată la antrenament. Oaspeţii aşează un zid din trei oameni, la care se alătură şi Manole de la Civitas. În loc de şut la poartă sau centrare în careu, urmează o pasă scurtă spre Manole care surprinde apărarea adversă, iar mingea acestuia se plimbă paralel cu linia porţii spre dezamăgirea antrenorului şi exasperarea tribunei.

Până în ultimul minut al primei reprize meciul va fi fragmentat de arbitru care mai arată un galben lui Săndei şi care a fluierat tot uitând de legile avantajului la fiecare infracţiune. În minutul 45 oaspeţii trimit o minge în careu de pe partea dreaptă, iar Sain nu reuşeşte decât să ridice tensiunea tribunei speriată de o reluare pe lângă bara porţii făgărăşene.

În ansamblul ei, prima repriză a lăsat impresia unui meci mai bun al Civitas-ului, cu pase între jucători şi mai multe faze în apropierea careului adversarilor.

Repriza a doua le-a aparţinut oaspeţilor care s-au întrecut, ca şi în prima repriză, cu ratările spectaculoase. În minutul 47 Reginul trimite mingea în faţa porţii făgărăşenilor, aproape de linia porţii, dar aceasta „refuză” plasa ei.

Moveos
Brutaria Dragus
Amanet King Onix

În minutul 56, în urma unei centrări din dreapta careului, Neamţu nu reuşeşte să reia spre poartă din centrarea lui Streza. La câteva minute diferenţă Streza îi trimite o minge lui Neamţu şi este rândul lui să trimită pe lângă ţintă.

În minutul 70, scăpat singur cu portarul, Streza nu reuşeşte să reia în plasă.

Minutul 73, golul oaspeţilor. Colarez respinge greşit, iar numărul 10 de la oaspeţi, Moldovan, reia cu capul în plasa porţii. Civitas Făgăraş – Avântul Reghin 0-1.

Până în minutul 80 au loc toate cele patru schimbări permise de regulament şi Civitasul accelerează disputa. Noii intraţi sunt Csere, Damian, Ţăruş şi Stanciu pentru Făgăraş. Ultima schimbare are loc imediat după ce Truţă de la Reghin scutură serios bara porţii lui Murariu.

În minutul 88 Neamţu cade secerat în careu, solicită fault dar arbitru refuză acordarea loviturii de pedeapsă.

În minutul 89 făgărăşenii execută un corner frumos, mingea ajunge în careu iar Streza o introduce în poartă. Arbitrul fluieră un fault la portar şi anulează golul. Reghinul răsuflă uşurat, dar toţi ceilalţi devin iritaţi şi cer socoteală arbitrului.

După expirarea celor 90 de minute regulamentare, arbitrii prelungesc partida conform regulamentului, iar în minutul 92 Neamţu aduce egalarea, după ce i-a fost servită o centrare din partea dreaptă oferită de Streza ajutat de Săndei.