Un meci de handbal pe care îl vezi o dată în viaţă

Un meci de handbal anunţat de presă din timp, spectatori veniţi în grabă de la serviciu sau de acasă special pentru meci, sportivi tineri şi o sală de sport în centrul oraşului. Este doar obişnuitul dinaintea oricărei partide. Ceea ce avea să se întâmple nu era anunţat de nicăieri.

HCM Făgăraş a întâlnit pe teren propriu pe ardelenii de la Universitatea Transilvania Cluj, lideră în clasament după două etape. Din această postură ardelenii au încheiat frumos o primă repriză, scor final 10-17.

Încă din minutul 10 tabela prezenta scorul 3-8 pentru oaspeţi. A urmat o serie de goluri marcate de făgărăşeanul Bogdan Rău pe fondul unei seriozităţi a apărării, pentru ca în minutul 15 scorul să fie 7-10 pentru Cluj. Până în minutul 25, făgărăşenii au mai înscris doar trei goluri, clujenii reuşind o repriză excelentă, lăsând tabela la pauză cu scorul de 10-17.

Repriza a doua a fost ceva ieşit din comun

Clujenii au ieşit de la vestiare ca şi când meciul s-a încheiat de mult. Dumitru Opriş şi sportivii antrenaţi de el abia începeau partida. Poate nu e de crezut, dar după fix 13 minute din repriza a doua scorul era 17-17. Toată lumea începea să aplaude frenetic, să-şi încurajeze favoriţii şi să taxeze fiecare eroare de arbitraj, care în prima repriză a enervat pe toţi.

În minutul 44 oaspeţii solicită timp de odihnă, primesc de la antrenor indicaţii preţioase cu reproşurile de rigoare şi reuşesc la reluare un gol care le aduce aminte că sunt actorii partidei şi nu spectatorii. Pe fondul unei uşoare relaxări a făgărăşenilor, clujenii reuşesc în minutul 48 să se distanţeze la două goluri, iar în minutul 52, aveau chiar 3 goluri diferenţă.

Amanet King Onix

Paradoxal sau nu, în minutul 54 Clujul primeşte două eliminări în urma unor faulturi grosolane, iar până în minutul 56 ardelenii mai aveau doar un gol avans. În minutele 57 şi 58 ratăm două lovituri de la 7 metri, iar clujenii revin la două goluri diferenţă. Urmează o nouă eliminare dictată corect în tabăra oaspete şi primim lovitură de la 7 metri. Tabela indica 22-23 la debutul minutului 59 în favoarea Clujului.

Minutul 59 va rămâne unic în memoria tuturor celor prezenţi: cu două eliminări deja primite ardelenii forţează regulamentul de joc şi mai primesc încă două eliminări. Transilvania Cluj mai avea doar doi jucători pe teren. Făgărăşenii în schimb au făcut de toate: au ratat trei lovituri de la 7 metri în urma eliminărilor de la oaspeţi, se încurcă de cei doi adversari „uitaţi” pe teren, dar reuşesc egalarea când mai erau doar 5 secunde de joc, din altă lovitură de 7 metri primită regulamentar. Scor final 23-23.

Cei aproximativ 100 de făgărăşeni prezenţi au remarcat la unison că un astfel de meci îl prinzi o dată în viaţă, cu mult noroc de două ori. Şi, totuşi, din tribună meciul s-a văzut mult mai spectaculos decât descrierea de faţă.