CSM Făgăraș – CSM Vaslui 31-25

Măiestria lui Ragot şi paradele lui Grigoraş au dat aripi echipei din Făgăraş, în partida desfășurată cu cea din Vaslui, joi, 30 ianuarie, în Sala Colegiului Radu Negru.

CSM Făgăraș a început ezitant. În min. 10, scorul era 3-4 pentru oaspeți, dar Grigoraş a salvat cinci mingi de gol.

În min. 20, tabela indica 7-8.

După 5 minute, Vasluiul a jucat în patru oameni, ca urmare a două eliminări dictate de arbitru.

Francezul Ragot a făcut diferența în teren prin câteva acțiuni de excepție şi scorul a ajuns la 11-8.

În min. 30, antrenorul Raul Fotonea a cerut time out și Turcu a trimis coechipierii, la pauză, cu un liniștitor 15 -12.

La 10 minute după pauză, scorul a ajuns la 22-14.

JTTI
Primaria Soars - Pasti 2024
Victoria Federal IFN
Amanet King Onix
Monumente funerare
Royall Security

Grigoraş a continuat seria paradelor şi a apărat şi o aruncare de la 7 m, iar în min. 50, tabela arătă 27-21.

În ultimele 5 minute, făgărășenii au continuat ascensiunea și au consolidat o victorie muncită. Alături de Grigoraș și Ragot, care au jucat excepțional, au pus umărul la succes Constantinescu, Ungureanu, Mateoniu, Cîmpan, Dedu, Capotă,Turcu și Arsu.

Scorul final a fost 31-25.

În urma acestui rezultat, CSM Făgăraş urcă pe locul 10, deasupra echipelor din Bacău, Vaslui, Buzău și Reșița.

sursa: Sport Fan Făgăraș