Doi judokani făgărăşeni s-au aflat printre medaliaţii Campionatului Naţional de Judo, U 12

Doi judokani făgărăşeni în vârstă de 11 ani au făcut parte din echipa care a câştigat bronzul la Campionatul Naţional Individual şi pe Echipe U 12, desfăşurat în 6-8 iunie la Techirghiol.

Sportivii sunt născuţi în 2003 şi sunt antrenaţi de instructorul Dragoş Ioan Vichente. În urma celor trei etape desfăşurate pe Euroregiunea 7 Centru, Căian Ioan (categoria 34 kg) şi Grama Alexandru (categoria +55 kg) s-au calificat la Campionatul Naţional la categoria lor de vârstă, respectiv sub 12 ani.

Duminică, 8 iunie, s-a desfăşurat Campionatul Naţional pe echipe între euroregiuni. Din echipa Euroregiunii nr. 7 au făcut parte şi făgărăşeanii Căian Ioan şi Grama Alexandru, echipă care la finalul competiţiei s-a clasat pe locul III, obţinând bronzul. ,,Echipa a fost alcătuită din şapte sportivi care au făcut parte din şapte categorii de greutate şi au provenit din Miercurea Ciuc, Sibiu, Braşov, Făgăraş şi Târgu Mureş”, a explicat instructorul Dragoş.

Sâmbătă, 7 iunie, s-a disputat competiţia la individual, unde unul dintre făgărăşeni a scos un loc onorabil. ,,Căian Ioan a concurat la categoria 34 kg alături de alţi 31 de sportivi din ţară. A câştigat primele două tururi, a pierdut în turul trei. A intrat apoi în recalificări şi a mai câştigat două meciuri, dar la sfârşit a pierdut în semifinală”, a precizat instructorul. Căian Ioan s-a clasat pe locul al V-lea la individual, la categoria sa de greutate.

Benzinaria Recea - Pasti 2024
JTTI
curatare tapiterie
Florian Shaorma - Pasti

În weekend-ul 13-15 iunie alţi doi jodokani făgărăşeni vor participa la Campionatul Naţional Individual şi pe Echipe, dar de data aceasta la Bacău, unde se vor strânge toţi câştigătorii la U14 de pe euroregiuni. Făgărăşenii calificaţi sunt Căian Ioana (categoria 48 kg) şi Pipirig Alexandru (+60 kg).