Finala Cupei: A.C.S. Hoghiz – A.S. Mândra 1-0

Cu peste 400 de spectatori în tribune, cu temperaturi de peste 20 de grade Celsius la ora meciului, dar şi pe un gazon cu mult peste Liga a V-a, avea să se dispute finala Cupei României la fotbal, zona Făgăraş. DSC_0003

Miercuri, 30 octombrie, A.C.S. Hoghiz a câştigat Cupa României la fotbal în faţa celor de la A.S. Mândra, scorul final fiind 1-0. De altfel, statistica din meciurile de calificare până în această fază a competiţiei avea să îi avantajeze pe cei din Hoghiz, spre deosebire de mândreni, care au avut partide decise chiar şi prin lovituri de departajare.

Finala disputată pe stadionul Park Arena din Făgăraş a ridicat cu mult ştacheta Ligii în care joacă cele două echipe, în multe momente emoţiile fazelor de atac şi de apărare ridicând pulsul tribunelor.

Golul victoriei a fost marcat de numărul 9 de la Hoghiz, în minutul 10 al partidei. Faza golului a plecat de la un fault de la mijlocul terenului. Cei din Hoghiz execută repede, mingea ajunge în careu, însă mândrenii nu resping decisiv şi mingea ajunge la numărul 9 care plasează frumos mingea în dreapta portarului, modificând tabela.

Din acest minut A.S. Mândra a atacat succesiv poarta Hoghizului, însă fără nici o şansă de izbutire. Fotbaliştii din Mândra au scăpat chiar şi singuri cu portarul, dar neşansa a fost să nu se modifice tabela nici măcar o dată.

Sezar Forest - soferi profesionisti
Amanet King Onix
Brutaria Dragus
Proaspat Alb
Liceul Senchea

Meciul a fost condus de o brigadă făgărăşeană de arbitri, avându-l la centru pe Marian Alexandru Barbu, un arbitru foarte bun, cu decizii corecte. De altfel, Marian Barbu a condus pe 26 august un meci amical între România şi Cehia, juniori U17 ani. Meciul a fost difuzat pe GSP TV iar prestaţiile sale au avut laude din partea oamenilor de specialitate din fotbalul judeţean şi naţional.