Star FM - TOP Header
Clarfon - oferta februarie 2026
Clarfon - testare februarie 2026
Acasă Social Interzis la peşte pe Olt

Interzis la peşte pe Olt

S-a înschis sezonul de pescuit la toate speciile! Şeful AVPS Făgăraş Sorin Şuler spune că perioada de prohibiţie, care a început la 8 aprilie, durează până la data de 6 iunie. În toată această perioadă nu se poate pescui decât ştiuca şi numai cu momeală artificială.

Pescuitul la ştiucă este de agrement, adică pescarul, după ce îşi demonstrează sieşi că a putut-o prinde, îi dă drumul înapoi în apă.

Pe cursul Oltului există ştiucă şi de altfel cam toate speciile de peşte, spune Sorin Şuler.

Rahe Invest
Reno Depo
La doi pasi
Competente digitale
Florian Shaorma
UID Fagaras
Victoria Federal IFN
Amanet King Onix
Monumente funerare
Mobila SH

În evidenţele AVPS Făgăraş figurează 1.400 de pescari. Dacă vreunul din aceştia este prins la pescuit în perioada prohibiţiei, fapta sa constituie infracţiune. În plus, i se anulează permisul de pescuit, i se confiscă sculele şi cantitatea de peşte prins. Potrivit lui Şuler, peştele este valorificat într-un magazin de profil, iar banii obţinuţi sunt vărsaţi bugetului de stat.

(Cristina Cornilă)


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Victoria Federal IFN
Mobila SH
Monumente funerare
Reno Depo
Florian Shaorma
UID Fagaras
Rahe Invest
Amanet King Onix
Competente digitale
La doi pasi

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.