Judoka făgărășeni, premiați la Turnu Severin

Trei sportivi de la CSS Făgăraș au participat la Campionatul național de judo, individual și echipe, juniori III U-16. Competiția a reunit peste 300 de sportivi şi s-a desfăşurat la Turnu Severin între 11 – 13 martie 2016.

Larisa Dobrică a obţinut locul V la categoria 70 kg şi Dragoş Stoica (foto, în dreapta) locul VII la categoria +81 kg. Deşi era favorit la categoria 66 kg, Răzvan Carp (foto, mijloc) a fost oprit din parcursul spre o medalie de către un arbitru tendenţios, după cum a declarat antrenorul celor trei judoka, profesorul Gheorghe Cânduleţ.

Totuşi, sportivii şi-au luat revanşa la concursul pe echipe. Cei trei făgărăşeni au făcut parte din echipa euroregiunii „7 Centru”. Alături de sportivi din Harghita, Covasna şi Sibiu, au obţinut două medalii de aur (Răzvan Carp şi Dragoş Stoica) şi o medalie de bronz (Larisa Dobrică).