Liga Națională: Steaua – CSM Făgăraş 26-20 (12-11)

Făgărăşenii au rezistat doar o repriză la Bucureşti.

Handbaliștii făgărășeni au început îndrăzneț partida cu Steaua, desfășurată joi 6 octombrie 2016, la București, şi au reușit o evoluție foarte bună în prima repriză. Ei au deschis scorul prin Apolzan, fostul jucător al Stelei, care avea să înscrie cele mai multe goluri ale echipei noastre.

În primele 30 de minute s-a jucat de la egal, la egal ( 5-5 în min. 14, 9-9 în min. 20, 11-11 în min. 28).

Strategia echipei pregătită de Dumitru Opriș a creat dificultăți steliștilor, care nu au reușit să se desprindă.

Făgărașul a avut o apărare solidă și foarte agresivă. Mateoniu, argintul viu al echipei noastre, a pus pe jar adversarii în atac, iar forța lui Dedu, Filip și Arsene precum și inspirația portarului Szopka au ținut Steaua la respect.

În cea de-a doua repriză, făgărășenii au pornit demobilizați și au fost de nerecunoscut. Steaua a marcat patru goluri la rând, iar CSM Făgăraș a ratat consecutiv în patru faze.

Pe fondul unui joc slab și al arbitrajului confuz, făgărășenii pierd teren.

La jumătatea reprizei secunde, în urma unor accidentări grave, Pasere și Dedu părăsesc terenul. Frățilă este eliminat pentru proteste și meciul ”se rupe” definitiv.

Benzinaria Recea - Pasti 2024
Proaspat Alb
JTTI
Isoplus Special - Pasti
Moveos

Ca în ultimele partide, suferința apare în joc începând din min. 40.

Echipa lasă impresia că nu e omogenă, lotul nefiind folosit în întregime. Pe finalul jocului apar accidentări, oboseală şi lipsă de concentrare.

Scorul final de 26 la 20, poziționează echipa Steaua pe locul 6 în clasament, iar pe CSM Făgăraș pe ultimul loc.

Făgărășenii au șansa de a obține prima victorie în Liga Națională și de a părăsi ultimul loc, săptămâna viitoare, împotriva echipei CSM Satu Mare.