Prima victorie din Liga Națională. CSM Făgăraş – CSM Satu Mare 25-18 (14-8)

Făgărașul a reușit prima victorie din Liga Națională de Handbal masculin, după ce miercuri, 12 octombrie 2016, a învins echipa CSM Satu Mare.

Echipa antrenată de Dumitru Opriș a dominat întreaga partidă și a condus din primul, până în ultimul minut de joc. Pofta de joc a lui Apolzan, Frățilă, Filip și Dedu a făcut ca apărarea celor din Satu Mare să cedeze de 14 ori în prima repriză.

CSM Fagaras - CSM Satu Mare

Opriș a folosit o nouă tactică de joc, schimbând câțiva jucători pe atac și, respectiv, apărare. O surpriză plăcută în apărare a fost Claudiu Mânea, care a schimbat mereu cu Răzvan Mateoniu.

A doua repriză s-a desfășurat în același registru. Făgărășenii au continuat să se apere bine și să înscrie gol după gol. Scorul ar fi fost și mai mare dacă Apolzan, Frățilă și Filip nu ar fi ratat câte o aruncare de la 7 m.

Din păcate, în partea a doua a reprizei secunde, jucătorii noștri au suferit din nou două accidentări grave, Apolzan și Leordean fiind nevoiți să părăsească terenul, în aplauzele spectatorilor.

De menționat că în echipa din Satu Mare a evoluat și handbalistul făgărășean Klaus Ungar, care a marcat două goluri, în finalul partidei.

JTTI
Victoria Federal IFN
Proaspat Alb
Moveos
Demgy

Scorul final de 25-18 (14-8), saltă echipa CSM Făgăraș pe un loc mai sus în clasament (penultimul) și creează speranța revigorării formației noastre.

Pentru făgărășeni au înscris: Apolzan (6), Frățilă (6), Filip (5), Dedu (4), Dincă (3), Mânea (1).

Următorul meci al făgărășenilor va avea loc sâmbătă, 22 octombrie, la Turda, cu Potaissa.