Clarfon
Star FM - TOP Header
Clarfon - ianuarie 2026
Acasă Monden Se extinde circuitul vizitabil din Cetate

Se extinde circuitul vizitabil din Cetate

De săptămâna viitoare circuitul vizitabil al Cetăţii se extinde. Dacă până acum turiştii aveau acces doar în curtea interioară a castelului şi în cele 24 de încăperi ale muzeului ,,Valeriu Literat”, de acum ei pot vedea în preţul aceluiaşi bilet de intrare mai multe obiective din fortificaţia lui Mihai Viteazu.

O casă de bilete va fi amplasată la intrarea în Cetate, de unde se pot cumpăra tichetele, iar de acolo turistul poate intra în muzeu, în Turnul Temniţei, în cramă, în trei din cele patru bastioane ale castelului şi în incinta a doua a fortificaţiei, a declarat Cătălin Cîrje. DSCN7180

Viceprimarul spune că în Turnul Temniţei, iluminat acum cu lămpi medievale, vor fi refăcute nişte celule şi casa temnicerului, ca pe vremea carcerei de exterminare. Crama va găzdui expoziţii de pictură, în primă fază lucrările realizate în tabăra artiştilor de la Boholţ de luna trecută şi o colecţie de fotografii cu Făgăraşul vechi.

Mobila SH
La doi pasi
Reno Depo
Florian Shaorma
Monumente funerare
Rahe Invest
Competente digitale
Victoria Federal IFN
UID Fagaras
Amanet King Onix

Pe parcursul noului circuit se vor găsi panouri cu informaţii în limbile engleză, germană, maghiară şi română.

(Cristina Cornilă)


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

UID Fagaras
Florian Shaorma
Rahe Invest
La doi pasi
Reno Depo
Mobila SH
Victoria Federal IFN
Amanet King Onix
Monumente funerare
Competente digitale

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.