Speranțele s-au năruit după pauză

Civitas Făgăraş: Murariu – Airinei, Sârghe, Tufar (min.46 Vezeteu), Căpăţână, Sfrijan, Surducan (min.82 Săndei), Zaharia (min.65 Ţăruş), Neamţu (min.73 Vârlan), Colarez, Streza. Rezerve: Neagu – Sava, Onciu.

La prima vedere a scorului se poate spune că jocul făgărăşenilor a fost modest şi fără convingere. În realitate însă, chiar dacă până la urmă victoria gazdelor este meritată, pe teren lucrurile nu au fost atât de simple. Timp de 45 de minute, Civitas a dat o replică curajoasă, în care, cu o aşezare bună în teren, nu a permis gazdelor să ajungă periculos la poartă. Doar o singură ocazie şi-au creat ploieştenii, dar Murariu a închis bine poarta, în schimb ocazia reprizei a fost irosită de făgărăşeni prin Sfrijan în min.32, când şutul acestuia din lovitură liberă a nimerit bara transversală. După pauză, norocul a fost de partea gazdelor, care reuşesc să deschidă scorul în min.55, dintr-o fază care nu anunţa nimic: ploieşteanul Petre a şutat din afara careului, pe traiectorie s-a interpus Vezeteu, iar mingea a ricoşat în colţul opus, păcălindu-l pe Murariu. După numai 5 minute, Conpet beneficiază de un penalty uşor acordat, la un presupus henţ, comis de Surducan, pe care Huza îl transformă. Urmează apoi eliminarea lui Colarez, pentru al doilea avertisment şi de aici lucrurile s-au simplificat şi mai mult pentru gazde, care până la final mai punctează de două ori în minutele 72 şi 76. Pentru Civitas, următorul joc se anunţă mult mai dificil, fiindcă la Făgăraş va veni liderul seriei, Fortuna Brazi. Partida va avea loc vineri, 15 martie, pe stadionul Park Arena, de la ora 15:00.