Start la al 96-lea sezon de Liga I

        S-au făcut tragerile la sorţi pentru sezonul 2013-2014 al Ligii I la Fotbal, sezonul cu numărul 96. Acesta va începe pe 20 iulie 2013 și se va încheia pe 21 mai 2014. Programul meciurilor sezonului 2013-2014 a fost stabilit în urma unei trageri la sorți ce a avut loc la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal la data de 11 martie 2013.

       Pe 6 iulie Comitetul Executiv al FRF a hotărât ca în primul eșalon să participe 18 formații. Mircea Sandu, preşedintele celui mai înalt for fotbalistic, a anunțat că pentru a decide cea de-a optsprezecea echipă se va disputa un baraj între Concordia, echipă fără criteriul sportiv, și Rapid, echipă fără criteriul de licențiere.Acest baraj va avea loc pe 13 iulie, pe Stadionul Dinamo la ora 21.00.

         La startul viitoarei ediții de campionat vor lua startul urmatoarele echipe: Steaua, Pandurii, Petrolul, Astra, FC Vaslui, Dinamo, FC Brasov, Gaz Metan Mediaş, Oţelul, Universitatea Cluj, CFR Cluj, Viitorul Constanţa, Ceahlăul, FC Botoşani, Săgeata Năvodari, ACS Poli Timişoara, Corona Braşov şi câştigătoarea barajului dintre Rapid şi Concordia Chiajna.

Programul complet al turului sezonului 2012/2013 din Liga I:


Etapa 1:

Corona Brasov – Otelul Galati
“U” Cluj – Petrolul Ploiesti
Pandurii – FC Brasov
Sageata Navodari – Gaz Metan Medias
ACS U Poli Timisoara – Dinamo
FC Botosani – CFR Cluj
FC Vaslui – Concordia/Rapid
Viitorul Constanta – Astra Giurgiu
Steaua – Ceahlaul Piatra Neamt

 

Etapa 2:

Otelul – U Cluj
Petrolul – Pandurii
FC Brasov – Sageata
Gaz Metan – Botosani
Dinamo – FC Vaslui
CFR Cluj – ACS Poli Timisoara
Rapid / Chiajna – Viitorul
Astra Giurgiu – Steaua
Ceahlaul – Corona

 

Etapa 3:

Corona Brasov – Astra Giurgiu
U Cluj – Ceahlaul
Pandurii – Otelul
ACS Poli – Gaz Metan
Botosani – Sageata
Vaslui – CFR Cluj
Viitorul – Dinamo
Steaua – Rapid / Chiajna
Petrolul – FC Brasov

 

Etapa 4:

Sageata – ACS Poli
Otelul – Petrolul
FC Brasov – Botosani
Gaz Metan – FC Vaslui
Dinamo – Steaua
CFR Cluj – Viitorul
Rapid / Chiaja – Corona
Astra – U Cluj
Ceahlaul – Pandurii

 

Etapa 5:

Corona – Dinamo
U Cluj – Rapid / Chiajna
Pandurii – Astra
ACS Poli – Botosani
Vaslui – Sageata
Viitorul – Gaz Metan
Steaua – CFR Cluj
Otelul – FC Brasov
Petrolul – Ceahlaul

 

Etapa 6:

Sageata – Viitorul
Botosani – Vaslui
FC Brasov – ACS Poli
Gaz Metan – Steaua
Dinamo – U Cluj
CFR Cluj – Corona
Rapid / Chiajna – Pandurii
Astra – Petrolul
Ceahlaul – Otelul

 

Etapa 7:

Corona – Gaz Metan
U Cluj – CFR
Pandurii – Dinamo
Vaslui – ACS Poli
Viitorul – FC Botosani
Steaua – Sageata
Otelul – Astra
Petrolul – Rapid / Chiajna
Ceahlaul – FC Brasov

 

Etapa 8:

Sageata – Corona
ACS Poli – Viitorul
Botosani – Steaua
FC Brasov – Vaslui
Gaz Metan – U Cluj
Dinamo – Petrolul
CFR – Pandurii
Rapid / Chiajna – Otelul
Astra – Ceahlaul

 

Florian Shaorma
Monumente funerare
Mobila SH
Victoria Federal IFN
Demgy
Reno Depo
Proaspat Alb

Etapa 9:

Corona – FC Botosani
U Cluj – Sageata
Pandurii – Gaz Metan
Viitorul – FC Vaslui
Steaua – ACS Poli
Otelul – Dinamo
Petrolul – CFR
Astra – FC Brasov:
Ceahlaul – Rapid / Chiajna

 

Etapa 10:

Sageata Navodari – Pandurii Târgu Jiu
ACS Poli – Corona Brasov
FC Botosani – U Cluj
Vaslui – Steaua
Gaz Metan – Petrolul
Dinamo – Ceahlaul
CFR – Otelul
Rapid / Chiajna – Astra

 

Etapa 11:

Corona – Vaslui
U Cluj – ACS Poli
Pandurii – Botosani
Steaua – Viitorul
Otelul – Gaz Metan
Petrolul – Sageata
Rapid / Chiajna – FC Brasov
Astra – Dinamo
Ceahlaul – CFR

 

Etapa 12:

Sageata – Otelul
ACS Poli – Pandurii
Botosani – Petrolul
FC Vaslui – U Cluj
Viitorul – Corona
FC Brasov – Steaua
Gaz Metan – Ceahlaul
Dinamo – Rapid / Chiajna
CFR – Astra

 

Etapa 13:

Corona – Steaua
U Cluj – Viitorul
Pandurii – Vaslui
Otelul – Botosani
Petrolul – ACS Poli
Dinamo – FC Brasov
Rapid / Chiajna – CFR
Astra – Gaz Metan
Ceahlaul – Sageata

 

Etapa 14:

U Cluj – FC Brasov
Sageata – Astra
ACS Poli – Otelul
Botosani – Ceahlaul
Vaslui – Petrolul
Viitorul – Pandurii
Steaua – U Cluj
Gaz Metan – Rapid / Chiajna
CFR – Dinamo

 

Etapa 15:

U Cluj – Corona
Pandurii – Steaua
Otelul – Vaslui
Petrolul – Viitorul
FC Brasov – CFR
Dinamo – Gaz Metan
Rapid / Chiajna – Sageata
Astra – Botosani
Ceahlaul – ACS Poli

 

Etapa 16:

Corona – Pandurii
U Cluj – FC Brasov
Sageata – Dinamo
ACS Poli – Astra
Botosani – Rapid / Chiajna
Vaslui – Ceahlaul
Viitorul – Otelul
Steaua – Petrolul
Gaz Metan – CFR

 

Etapa 17:

Pandurii – U Cluj
Otelul – Steaua
Petrolul – Corona
FC Brasov – Gaz Metan
Dinamo – Botosani
CFR – Sageata
Rapid / Chiajna – ACS Poli
Astra – Vaslui
Ceahlaul – Viitorul

 


Apreciază
Distribuie