Un făgărășean, în finala Cupei României

O finală de infarct: Știința Bacău – HCM Constanța 44-45 (17-12, 28-28, 31-31, 36-36), după executarea aruncărilor de la 7 metri

Ştiința Municipal Dedeman Bacău a scăpat in extremis ocazia de a câștiga Cupa României, după un meci dramatic, desfășurat duminică, la Ploiești.

Unul din jucătorii echipei băcăuane este Emanuel Ionuț Ramba, originar din Făgăraș. El are 23 de ani, a jucat handbal la CSS Făgăraș și apoi la Centrul Olimpic de la Sighișoara, iar în prezent este titularul echipei naționale și a vicecampioanei României, Știința Bacău. Bacăul a avut o primă repriză excelentă, cu o apărare exemplară și cu un atac performant, nu mai puțin de 8 jucători de câmp regăsindu-se pe lista marcatorilor în primele 30 de minute. Evoluția bună a băcăuanilor a continuat și în primele 20 de minute ale reprizei secunde. Cu opt minute înainte de final s-a produs ruptura. Constănțenii au început să se apere avansat și au revenit incredibil. Ei au egalat după ce tabela arăta 20-27! Știința a primit o penalizare de la 7 metri, cu 14 secunde înainte de finalul primelor 60 de minute, în urma unei faze controversate. manuel1

Constănțeanul Toma a văzut cartonașul roșu iar antrenorul Sundovski a primit eliminare la bancă și a vrut chiar să-și scoată echipa de pe teren. Ghiță, de la Știința a transformat aruncarea de la 7 metri, iar vicecampionii trebuiau să țină de rezultat 14 secunde, în superioritate numerică. Din păcate, n-au reușit, Criciotoiu (HCM) a găsit un culoar, a fost placat de Rusia(Știința), 7 metri transformat de Șimicu și s-a intrat în prelungiri.

S-au jucat patru reprize de prelungiri, în care cele două echipe au condus pe rând, în căutarea loviturii decisive. În cele din urmă, s-a terminat 36-36, după ce făgărășanul  Ramba a egalat, iar Șimicu a trimis în bară ultima aruncare a partidei, în minutul 80! Loteria aruncărilor de la 7 metri a fost nebunie curată. Păunică a executat primul pentru Știința și a trimis mingea în bară, după care nimeni n-a mai ratat până la ultima serie, când Grigoraș a parat aruncarea lui Șimicu și a fost 40-40 după prima serie de cinci aruncări. S-au executat apoi serii de câte una, Păunică a ratat din nou, Grigoraș a scos și el în fața lui Criciotoiu, apoi a ratat Rotaru! După alte două serii transformate, Ramba a aruncat în capul lui Stănescu, iar Csepreghi a trimis din nou trofeul la Constanța. manuel3

Logiscool
Sezar Forest - soferi profesionisti
Victoria Federal IFN
Demgy

A fost un meci spectaculos, un meci nebun care, dincolo de amărăciunea înfrângerii, a arătat două echipe extrem de valoroase, care dau, de altfel, cei mai mulți jucători pentru echipa națională. Omul finalei a fost portarul băcăuan Răducu Tamaș, care a făcut o partidă senzațională. Emanuel Ionuț Ramba a fost cel mai bun marcator al Științei. El a înscris 12 goluri, la fel ca și uriașul Șimicu, liderul echipei constănțene.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 7-3 (10), 9-5 (15), 12-8 (20), 15-10 (25), 17-12 (pauză), 19-13 (35), 21-17 (40), 24-20 (45), 27-20 (50), 27-25 (55), 28-28 (după 60 min.), 30-28 (min. 65), 31-31 (după prima serie de prelungiri), 33-33 (min. 75), 36-36 (după a doua serie de prelungiri), 44-45 (după aruncări de la 7 metri).

ȘTIINȚA: Tamaș (27 de intervenții), Grigoraș (4 interv.) – Ramba (12 goluri / 19 șuturi), Ghiță (10/19), Rotaru (6/10), Tărîță (5/7), Da Silva (5/7), Rusia (2/3), M. Bujor (2/4), Johannson (1/1), Păunică (1/5), Iancu, Celestin (0/1), Fenici, Vartic (0/1), G. Bujor. Antrenor: Eliodor Voica.

HCM: Popescu (10 interv.), Stănescu (9 interv.) – Șimicu (12/20), Toma (9/13), Stavrositu (7/8), Novanc (4/6), Csepreghi (4/7), Buricea (3/9), Criciotoiu (3/8), Vujadinovic (2/2), Cristescu (1/4), Angelovski (0/1), Șoldănescu. Antrenor: Zvonko Sundovski.