Clarfon - reducere mai 2026
Clarfon - oferta mai 2025
Star FM - TOP Header
Acasă Politic Centru de informare turistică în Primărie

Centru de informare turistică în Primărie

După modelul Sibiului, Făgăraşul ar putea avea un centru de informare turistică situat chiar în incinta Primăriei din piaţa Republicii. La Făgăraş funcţionează deja un astfel de punct la Casa de Cultură, inaugurat cu sprijinul Consiliului Judeţean cu câţiva ani în urmă.

Dar, se pare că succesul lui este îndoielnic, atât din pricina amplasării sale, cât şi a austerităţii lui.

Prin urmare, edilii au contractat o firmă de consultanţă şi i-au cerut întocmirea unui proiect pentru accesarea fondurilor europene în vederea înfiinţării unui centru informativ mai amplu. Dacă se va aproba finanţarea, va fi făcut chiar la parterul Primăriei şi va fi deschis non-stop. Aici vor lucra prin rotaţie trei persoane, care vor asigura permanenţa funcţionării lui, vor împărţi pliante gratuite şi vor da sfaturi turiştilor care s-au aventurat în excursii în Ţara Făgăraşului.

Mobila SH
Florian Shaorma
La doi pasi
Monumente funerare
Sumi Agro - Mospilan
Victoria Federal IFN
Reno Depo
Amanet King Onix
Taboo

Proiectul european a fost depus în cursul lunii decembrie 2013, spune primarul Sorin Mănduc. Valoarea totală a sa este de peste 1,4 milioane roni, din care contribuţia municipalităţii este de 22.600 roni.

(Cristina Cornilă)


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

Mobila SH
Sumi Agro - Mospilan
La doi pasi
Reno Depo
Amanet King Onix
Monumente funerare
Florian Shaorma
Victoria Federal IFN
Taboo

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.