Bera şi Ramba, prima victorie în deplasare, în Champions League

Minaur Baia Mare a învins duminică, în deplasare, formația macedoneană Metalurg Skopje, cu scorul de 23-21 (13-7), într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Minaur a dominat meciul și a condus de la un capăt la altul, dar a fost aproape să scape victoria pe final.

Minaur a avut avantaj maxim șase goluri, 12-6 (în min. 26), dar la pauză avansul băimărenilor era de patru goluri, 13-9.

În repriza secundă, jocul a fost mai echilibrat, iar Metalurg a forțat egalarea, pe care a reușit-o în min. 54, după trei goluri consecutive (20-20). Macedonenii au condus în premieră în min. 56, 21-20, dar Minaur a egalat (21-21, min. 56), apoi s-a apărat excelent și a mai marcat de două ori, obținând o victorie foarte prețioasă, cu 23-21.

Făgărăşenii Ramba şi Bera au fost din nou titulari, la al şaselea meci disputat în Champions League.