Bera şi Ramba, prima victorie în deplasare, în Champions League

Minaur Baia Mare a învins duminică, în deplasare, formația macedoneană Metalurg Skopje, cu scorul de 23-21 (13-7), într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Minaur a dominat meciul și a condus de la un capăt la altul, dar a fost aproape să scape victoria pe final.

Minaur a avut avantaj maxim șase goluri, 12-6 (în min. 26), dar la pauză avansul băimărenilor era de patru goluri, 13-9.

În repriza secundă, jocul a fost mai echilibrat, iar Metalurg a forțat egalarea, pe care a reușit-o în min. 54, după trei goluri consecutive (20-20). Macedonenii au condus în premieră în min. 56, 21-20, dar Minaur a egalat (21-21, min. 56), apoi s-a apărat excelent și a mai marcat de două ori, obținând o victorie foarte prețioasă, cu 23-21.

Făgărăşenii Ramba şi Bera au fost din nou titulari, la al şaselea meci disputat în Champions League.

Agromar
curatare tapiterie
Victoria Federal IFN
Proaspat Alb

În partida din Macedonia, Daniel Bera a marcat de patru ori iar Ionuț Ramba a jucat tot meciul doar fazele de apărare.

Skjern Handbold este lider, cu 8 puncte (+16), urmată de Motor Zaporoje, 8 p (+7), HCM Minaur Baia Mare, 8 p (+4), Kadetten Schaffhausen, 5 p, Metalurg Skopje, 4 p, Elverum Handball Herrer, 3 p.

Primele două clasate se califică în play-off.

HCM Minaur Baia Mare va juca următorul meci pe 15 noiembrie, acasă, cu danezii de la Skjern Handbold.