Clarfon - noiembrie
Clarfon
Star FM - TOP Header
Acasă Social Felmerenii au scăpat de hepatită

Felmerenii au scăpat de hepatită

Focarul de hepatită de la Felmer pare că s-a stins. Cu aproape o lună în urmă în localitatea Felmer, comuna Şoarş, au fost depistate 9 cazuri de Hepatita A la copii şi adulţi.

     Focarul n-a fost singular în judeţ, în sensul că au mai fost descoperite cu această boală 15 persoane din Râşnov şi 12 din Săcele. Adulţii şi copiii de la Felmer au fost internaţi o perioadă de trei săptămâni la Secţia de Boli Infecţioase a spitalului din Făgăraş, au fost vaccinaţi, iar apoi s-au întors în comunitate.

La doi pasi
Victoria Federal IFN
Monumente funerare
UID Fagaras
Florian Shaorma
Amanet King Onix
Reno Depo

      Alte cazuri nu au mai fost depistate ulterior, precizează dr. Magdalena Coman, şefa DSP Făgăraş. Hepatita A este cunoscută şi sub denumirea de „boala mâinilor murdare” şi lipsa igienei este principală cauză care duce la apariţia ei. Potrivit dr. Coman, se transmite pe cale orală, prin contaminarea obiectelor din jur.

(Cristina Cornilă)


Apreciază
Distribuie

Alte subiecte

Publicitate

UID Fagaras
Reno Depo
Florian Shaorma
La doi pasi
Amanet King Onix
Victoria Federal IFN
Monumente funerare

Bună Ziua Făgăraș
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.